"Dostęp do kultury to fundamentalne prawo obywateli"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 15:50
- Wspieranie czytelnictwa to zadanie każdego państwa, które poważnie traktuje swoją misję wspólnotową i misję instytucji kulturalnych. Poziom i jakość czytelnictwa wpływa na jakość życia i funkcjonowanie obywateli w przestrzeni publicznej – mówił w Dwójce Krzysztof Koehler.
Audio
  • Systemowe wsparcie czytelnictwa - trudności i wyzwania (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/andriano.cz

makowski_1200.jpg
"Książka nie kojarzy się z dorosłością. I to jest problem"

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało właśnie dotacje w ramach programu Promocja Czytelnictwa na najbliższe trzy lata. W audycji rozmawialiśmy m. in. o tym, jak wygląda współpraca pomiędzy MKiDN a działającymi w terenie instytucjami zajmującymi się propagowaniem czytelnictwa oraz jak Instytut Książki ocenia skuteczność tych działań.

- Wsparcie ministerstwa to jedna trzecia naszego budżetu i to jest ogromna pomoc, ale ten system dofinansowywania działalności instytucji kultury nie jest doskonały, bo nie ma w nim takiego punktu, który jest stabilny. Mam nadzieję, że zaczniemy kiedyś systemową dyskusję, która te braki wyeliminuje - stwierdził Piotr Duda.

Na realizację jakich celów potrzebne są pieniądze, które pochodzą z budżetu państwa? Jaki jest rząd wielkości ministerialnych dotacji? Jakie są sposoby i struktura finansowania działalności promującej czytelnictwo? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Krzysztof Koehler (zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Książki), Piotr Duda (Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie) oraz Iwona Haberny (Rabka Festiwal).

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Czytaj także

"Rynek książki sobie radzi. Martwmy się o kulturę czytania"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 19:00
- W myśleniu o tym, jak zasilać czytelnictwo, warto się zastanowić, jak ono buduje nasze relacje - mówiła w Dwójce Paulina Wilk, współtwórczyni festiwalu Big Book.
rozwiń zwiń