X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rzeź na Wołyniu. 75 lat później

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 15:58
- Obok czynnika etnicznego, dużą rolę w genezie zbrodni wołyńskiej odegrali Niemcy i sowieci, którzy zniszczyli wartości moralne pokazując, że mordowanie i wysiedlanie jakiegoś narodu jest sposobem rozwiązywania problemów – mówił w Dwójce dr Andrzej Szeptycki.
Audio
  • Rzeź na Wołyniu. 75 lat później (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Brzozowy krzyż na skraju lasu przy tzw. trupim polu w rejonie wsi Ostrówki na Ukrainie
Brzozowy krzyż na skraju lasu przy tzw. trupim polu w rejonie wsi Ostrówki na UkrainieFoto: PAP/Darek Delmanowicz

663x364-WOLYN.jpg
Wołyń, Serwis specjalny Polskiego Radia

11 lipca 1943 r. na Wołyniu miała miejsce krwawa niedziela, czyli masowa eksterminacja polskiej ludności cywilnej. Według polskich badaczy tego dnia zginęło z rąk ukraińskich kilkanaście tysięcy Polaków. Mnożą się na ten temat komentarze oraz apele, a także próby rozstrzygnięcia wątpliwości.

Jak na historię rzezi wołyńskiej patrzymy dzisiaj, 75 lat później? Jak to się stało, że zwykli ludzie, którzy nie należeli do OUN, ani do sotni uwierzyli, że dobrze jest zamordować polskiego sąsiada, czyli kogoś, kogo bardzo dobrze się znało? - Wydaje się, że to kwestia wojennego kontekstu, codzienności zabijania. Wcześniej sowieci wysiedlali i mordowali Polaków, potem Niemcy wysiedlali i mordowali Żydów. Zbrodnia stała się sposobem działania i Ukraińcy zrobili to samo uznając, że to posłuży w budowie niepodległego państwa – stwierdził gość audycji.

Jaka była geneza powstania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów? Dlaczego władze II RP nie podjęły konsekwentnych działań na rzecz integracji narodowościowej na Wołyniu? Na jakich nastrojach grała OUN jeszcze przed wybuchem II wojny? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: dr Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW)

Data emisji: 11.07.2018

Godzina emisji: 17.30

jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak