REKLAMA

"Kilka stron prozy Zygmunta Haupta wystarczy, by połknąć haczyk"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 18:00
- Wydaje mi się, że ma on już w Polsce zagorzałych wielbicieli, i to w bardzo różnych środowiskach. Mogłem się o tym przekonać, goszcząc na trzeciej edycji Festiwalu im. Zygmunta Haupta w Gorlicach - mówił w Dwójce prof. Aleksander Madyda, znawca i badacz twórczości wybitnego pisarza, publicysty i reportera.
Audio
  • Prof. Aleksander Madyda o twórczości Zygmunta Haupta (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zygmunt Haupt Z Roksolanii, Wydawnictwo Naukowe UMK
Zygmunt Haupt "Z Roksolanii", Wydawnictwo Naukowe UMKFoto: mat. prom.

JABLONSKI(1847)_p248_-_MILATYN wiki 1200.jpg
"Baskijski diabeł". Proza Zygmunta Haupta na antenie Dwójki

Przez wiele lat drogi sławy Zygmunta Haupta (1907-1975) wiodły poza granicami Polski. Ceniony i doceniony został przez twórców podobnie jak on zmuszonych do opuszczenia ojczyzny. Otrzymał nagrodę paryskiej "Kultury" i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Wśród ludzi, którzy uważali go za pisarza wyjątkowego, niepowtarzalnego byli: Józef Czapski, Jerzy Stempowski czy Konstanty Jeleński.

Na szczęście od jakiegoś czasu droga autora m.in. "Pierścienia z papieru" do czytelników w Polsce też jest przecierana i prostowana. Niedawno, w opracowaniu prof. Aleksandra Madydy, wznowiono tom "Z Roksolanii" Zygmunta Haupta. Publikacja zawiera jego wczesne opowiadania, szkice z podróży, prace dziennikarskie i reporterskie. Po raz pierwszy w tej edycji znalazły się odczytane z rękopisów teksty przechowywane na Uniwersytecie w Stanfordzie. 

Jakiego Zygmunta Haupta odkrywamy dzięki temu wznowieniu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Aleksander Madyda (Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, edytor, wydawca kilku książek Zygmunta Haupta)

Data emisji: 16.07.2018

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Marek Bieńczyk: Francja pachniała mi egzotycznie proszkiem do prania

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 14:00
- Ojciec był handlowcem i czasem jeździł do Paryża. Kiedyś przywiózł proszek OMO, znacznie lepszy od naszego proszku. I to był dla mnie zapach egzotyczny, jak z tytułu wiersza Baudelaire’a – mówił w Dwójce ceniony prozaik i eseista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nieustanna rozmowa z przeszłością”. Twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 19:00
- We wszystkich swoich  książkach powraca on jako pisarz filozoficzny, metafizyczny - mówił prof. Maciej Urbanowski w audycji poświęconej znakomitemu poety i znawcy literatury romantycznej. 13 lipca Jarosław Marek Rymkiewicz skończył 83 lata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Rumel. Poeta pochłonięty przez rzeź wołyńską

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 11:23
- W jego wierszach porusza mnie eklektyzm inspiracji, że w sposób tak mozaikowy tworzą one stop, któremu nie można zarzucić epigonizmu - mówił o twórczości jednego z najsłynniejszych poetów wołyńskich Karol Samsel.
rozwiń zwiń