X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak polskie kobiety wywalczyły prawa wyborcze

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 19:00
- Trzeba było przypilnować, by wybory powszechne oznaczały naprawdę powszechne - podkreślała dr Agnieszka Janiak-Jasińska w audycji poświęconej walce Polek o swoje prawa w pierwszej połowie XX wieku.
Audio
  • Jak polskie kobiety wywalczyły prawa wyborcze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka magazynu Karta
Okładka magazynu "Karta"Foto: materiały prasowe

maria jehanne wielopolska 1200.jpg
Maria Jehanne Wielopolska. Zapomniana "polemira"

- Mamy zjazd kobiet w 1917 roku, potem dwa kolejne w 1918 i tam kobiety o bardzo różnych zapatrywaniach na świat są w stanie się porozumieć i wspólnie sformułować deklarację żądającą pięcioprzymiotnikowych wyborów. I ten jeden przymiotnik, "powszechny", rozumiany dosłownie, bez wykluczeń ze względu na płeć – przypominała dr Agnieszka Janiak-Jasińska.

Punktem wyjścia audycji był nowy numer magazynu "Karta" na temat sytuacji polskich kobiet - ich roli społecznej - w dwudziestoleciu międzywojennym. - Szukaliśmy tekstów osobistych, w których kobiety opowiedzą o swojej walce o sprawczość, o własną podmiotowość – mówił Dominik Czapigo z kwartalnika "Karta".

W rozmowie również m.in. o tym, jak kobiety "ruszyły frontem", walcząc o swoje prawa, dlaczego w pewnym sensie "opłacało się dać kobietom prawa wyborcze", oraz o czasie pionierek w pewnych, dotychczas zamkniętych dla kobiet, zawodach.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: dr Agnieszka Janiak-Jasińska, dr Dobrochna Kałwa (z Instytutu Historycznego UW) oraz Dominik Czapigo (redakcja kwartalnika "Karta")

Data emisji: 28.08.2018

Godzina emisji: 17.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizje Marszałka w epoce wirujących stolików

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 01:00
- Dwudziestolecie międzywojenne to epoka, kiedy usiłowano nawiązać kontakty ze siłami nadprzyrodzonymi. W 1923 roku na Uniwersytecie Warszawskim pod auspicjami polskiego rządu odbyła się nawet konferencja poświęcona takim zjawiskom – powiedział w Dwójce autor książek historycznych Sławomir Koper.
rozwiń zwiń