Jak polskie kobiety wywalczyły prawa wyborcze

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 19:00
- Trzeba było przypilnować, by wybory powszechne oznaczały naprawdę powszechne - podkreślała dr Agnieszka Janiak-Jasińska w audycji poświęconej walce Polek o swoje prawa w pierwszej połowie XX wieku.
Audio
  • Jak polskie kobiety wywalczyły prawa wyborcze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka magazynu Karta
Okładka magazynu "Karta"Foto: materiały prasowe

maria jehanne wielopolska 1200.jpg
Maria Jehanne Wielopolska. Zapomniana "polemira"

- Mamy zjazd kobiet w 1917 roku, potem dwa kolejne w 1918 i tam kobiety o bardzo różnych zapatrywaniach na świat są w stanie się porozumieć i wspólnie sformułować deklarację żądającą pięcioprzymiotnikowych wyborów. I ten jeden przymiotnik, "powszechny", rozumiany dosłownie, bez wykluczeń ze względu na płeć – przypominała dr Agnieszka Janiak-Jasińska.

Punktem wyjścia audycji był nowy numer magazynu "Karta" na temat sytuacji polskich kobiet - ich roli społecznej - w dwudziestoleciu międzywojennym. - Szukaliśmy tekstów osobistych, w których kobiety opowiedzą o swojej walce o sprawczość, o własną podmiotowość – mówił Dominik Czapigo z kwartalnika "Karta".

W rozmowie również m.in. o tym, jak kobiety "ruszyły frontem", walcząc o swoje prawa, dlaczego w pewnym sensie "opłacało się dać kobietom prawa wyborcze", oraz o czasie pionierek w pewnych, dotychczas zamkniętych dla kobiet, zawodach.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: dr Agnieszka Janiak-Jasińska, dr Dobrochna Kałwa (z Instytutu Historycznego UW) oraz Dominik Czapigo (redakcja kwartalnika "Karta")

Data emisji: 28.08.2018

Godzina emisji: 17.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizje Marszałka w epoce wirujących stolików

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 01:00
- Dwudziestolecie międzywojenne to epoka, kiedy usiłowano nawiązać kontakty ze siłami nadprzyrodzonymi. W 1923 roku na Uniwersytecie Warszawskim pod auspicjami polskiego rządu odbyła się nawet konferencja poświęcona takim zjawiskom – powiedział w Dwójce autor książek historycznych Sławomir Koper.
rozwiń zwiń