Wizje Marszałka w epoce wirujących stolików

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 01:00
- Dwudziestolecie międzywojenne to epoka, kiedy usiłowano nawiązać kontakty ze siłami nadprzyrodzonymi. W 1923 roku na Uniwersytecie Warszawskim pod auspicjami polskiego rządu odbyła się nawet konferencja poświęcona takim zjawiskom – powiedział w Dwójce autor książek historycznych Sławomir Koper.
Audio
  • Przemysław Semczuk i Sławomir Koper w rozmowie o ezoteryce w Dwudziestoleciu międzywojennym (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Józef Piłsudski około 1916
Józef Piłsudski około 1916 Foto: Wikimedia/domena publiczna

Rosnący trend w zainteresowaniu magią i ezoteryką w okresie nazywanym niekiedy epoką wirujących stolików najlepiej ucieleśnia marszałek Józef Piłsudski, który prawdopodobnie sam miał zdolności nadprzyrodzone.

- Marszałek bardzo chętnie opowiadał anegdoty, które wiązały się ze zdarzeniami w Belwederze – mówił Przemysław Semczuk, autor książki "Magiczne dwudziestolecie". - Jedną z nich jest to, że któregoś wieczoru przez jego pokój przeszedł książę Radziwiłł. Piłsudski zdziwił się, bo wiedział, że w tym momencie książę jest na froncie. Następnego dnia okazało się, że zginął dokładnie o tej porze, o której pojawił się w gabinecie Piłsudskiego – dodał gość Dwójki.

W audycji wysłuchamy innych ezoterycznych anegdot o marszałku Piłsudskim, którego najbardziej sprawdzoną przepowiednią były słowa: "Zobaczycie, co będzie działo się po mojej śmierci".

***

Prowadził:  Kamil Radomski

Goście: Sławomir Koper (pisarz), Przemysław Semczuk (dziennikarz, publicysta)

Data emisji: 11.11.2016

Godzina emisji: 23.30

mz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piłsudski zniweczył szansę na polskie imperium?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 15:00
– Uważam, że w 1920 r. mieliśmy dużą szansę, by zawalczyć o wszystko i wrócić do tradycji I Rzeczpospolitej – mówił Piotr Zychowicz, autor książki "Pakt Piłsudski-Lenin".
rozwiń zwiń