Polskie Radio
Section05
feminizm

Nowa wystawa w Muzeum Niepodległości w 105. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez polskie kobiety

Prawa wyborcze kobiet w Polsce zostały potwierdzone 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. W 105. rocznicę tego niezwykle ważnego faktu, w Muzeum Niepodległości, odbędzie się wernisaż wystawy "Entuzjastki, siłaczki, bojowniczki. Kobiety Mazowsza 1863-1918", połączony z pokazem filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski Muzeum Niepodległości w Warszawie wystawa Narcyza Żmichowska feminizm emancypantki Maria Konopnicka Katarzyna Cygler Powstanie Styczniowe niepodległość Trójka

"Afera Langevina". Maria Skłodowska-Curie na celowniku francuskich świętoszków

Ona - genialna noblistka, pionierka chemii i fizyki jądrowej, pierwsza kobieta-profesor na Sorbonie, wdowa. On - uczeń jej zmarłego męża, wybitny fizyk, żonaty, znany z niewierności. Ich przyjaźń przerodziła się w nagłą namiętność. Ale on był francuskim mężczyzną, a ona kobietą-imigrantką. Prasa dosłownie rzuciła się na nią. W kilka dni rozdmuchano bulwarową plotkę do rozmiarów sprawy francuskiej racji stanu.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie HISTORIA feminizm

"Wrażliwa, zachłanna, bezlitosna". Twarze Virginii Woolf

– To jedno z moich zasadniczych odkryć, jeśli chodzi o tę pisarkę: jej związek z rzeczywistością, jej dotykalność świata. Jej świadomość, że nie istniejemy jedynie w sferach duchowych, ale że życie jest tu i teraz – podkreślała na antenie Polskiego Radia tłumaczka Magda Heydel, opowiadając o wielowymiarowości dzieła literackiego Virginii Woolf.
Zobacz więcej na temat:  Virginia Woolf literatura feminizm Dwudziestolecie międzywojenne psychologia HISTORIA

Narcyza Żmichowska. Zapomniana nauczycielka i powieściopisarka

- Żmichowska miała niezwykle oryginalne poglądy, jeśli chodzi o to,  co jest sednem istnienia człowieka w świecie. Pisała, że największym obowiązkiem ciążącym na ludziach jest obowiązek bycia szczęśliwym. Nie przyszliśmy na świat przecież po to, aby cierpieć – mówiła prof. Grażyna Borkowska w audycji Kai Kamińskiej z cyklu "Biografie niezwykłe".
Zobacz więcej na temat:  Narcyza Żmichowska literatura edukacja feminizm

Narcyza Żmichowska – zapomniana emancypantka

- Żmichowska miała niezwykle oryginalne poglądy, jeśli chodzi o to, co jest sednem istnienia człowieka w świecie. Pisała, że największym obowiązkiem ciążącym na ludziach jest obowiązek bycia szczęśliwym. Nie przyszliśmy na świat przecież po to, aby cierpieć – mówiła prof. Grażyna Borkowska w audycji Kai Kamińskiej z cyklu "Biografie niezwykłe". 25 grudnia przypada 146. rocznica śmierci pisarki i nauczycielki. 
Zobacz więcej na temat:  Narcyza Żmichowska literatura edukacja feminizm

Wybuch niepodległości. Październik – listopad 1918

W październiku 1918 roku rodziły się pierwsze polskie ośrodki władzy: Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego i Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie. Stefan Żeromski został nawet, na krótko, prezydentem tzw. Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski Lwów Lublin Ignacy Daszyński Polska Partia Socjalistyczna Magdeburg Zamek Królewski rząd reformy Jędrzej Moraczewski Warszawa 11 listopada feminizm historia Europy

Lakatos Mónika, zwyciężczyni WOMEX Artist Award 2020

Kiedy Mónika Lakatos zwyciężyła w węgierskim programie telewizyjnym „Ki Mit Tud?” w 1996 roku, zamiast popowych piosenek śpiewała tradycyjną muzykę swojej własnej społeczności, ludu Olah Romani. Siła i pasja jej głosu sprawiły, że uznano ją wybitną artystką. Zwycięstwo w programie okazało się przełomowe – od tego czasu Lakatos rozpoczęła imponującą karierę, broniąc ludzi i kultury Olah na każdym kroku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Węgry Romowie feminizm

"Prawo kobiety do wyboru" tematem spotkania w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie

"Prawo kobiety do wyboru" – to tytuł kolejnego spotkania w cyklu "Napięcia kulturowe", które odbędzie się już 12 maja w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. – Założeniem cyklu jest rozmowa na tematy, które pozornie są czarno-białe, znalezienie szerszego pola, w którym możemy otworzyć tę dyskusję, i zapraszanie gości, którzy będą mieli różne podejście do proponowanych tematów – wyjaśniała w audycji "Trójka przed południem" kuratorka cyklu Agnieszka Kolek. Jednym z patronów wydarzenia jest radiowa Trójka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Centrum Sztuki Współczesnej feminizm kobieta prawo Warszawa Zamek Ujazdowski patronat

Czeszki pozbyły się z nazwiska końcówki "-ova"

Dawniej żona każdego Polaka o nazwisku Nowak była nazywana Nowakową, a córka – Nowakówną. Dziś takie końcówki w żeńskich nazwiskach stosują głównie starsze pokolenia. Co innego w Czechach – tam zwyczaj dodawania do żeńskich nazwisk końcówki "-ova" był usankcjonowany prawem. Zmieniło się to dopiero ponad tydzień temu. Projekt liberalizacji dotyczący metryk czeskich został przejęty przez parlament, podpisany przez prezydenta, a 1 stycznia 2022 roku zmiana weszła w życie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Czechy języki obce kobieta mężczyzna feminizm

"Waleczne z gór" Agata Puścikowska o cichych bohaterkach II wojny światowej

Odważne, zadziorne mieszkanki Podhala, Gorców i Beskidów, kobiety walczące w II wojnie światowej, dziś praktycznie zapomniane. Wspomnienia o nich odżywają w najnowszej książce Agaty Puścikowskiej. Na podstawie wspomnień lokalnej społeczności, wykorzystując archiwalne dokumenty, Puścikowska stworzyła portrety piętnastu kobiet. Książka „Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet” miała premierę w ostatnią środę.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa góralki feminizm

Film "Zwarcie". Piotr Gociek: to kolejne feministyczne kino akcji

- To kolejna propozycja w ostatnim roku wpisująca się w taką modę, że główna bohaterka to skrzywdzona kobieta, która jednocześnie potrafi robić krzywdę innym. Wszystkie w miarę pozytywne postacie dookoła to kobiety, a faceci w jej życiu pojawiają się, albo żeby ją oszukać, wykorzystać, albo żeby na niej eksperymentować. Po raz kolejny mamy feministyczne kino akcji - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Adamski premiera kino FILM feminizm