Nagroda im. Kościelskich. Literatura widziana z dystansu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 21:11
- Jurorzy nagrody są rozsiani po świecie. Spojrzenie na polską literaturę z tej prespektywy ma ogromne znaczenie. Ułatwia śledzenie i ocenę dokonań młodych autorów – mówił w Dwójce prof. Jan Zieliński o nagrodzie przyznanej w tym roku Joannie Czeczott za książkę "Petersburg. Miasto snu".
Audio
  • Jurorzy o Nagrodzie im. Kościelskich (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Joanny Czeczott Petersburg. Miasto snu, Wydawnictwo Czarne
Okładka książki Joanny Czeczott "Petersburg. Miasto snu", Wydawnictwo Czarne Foto: mat. prom.

Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Powstała ona na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki.

- Nie urządzamy jakiegoś wielkiego spektaklu wokół procedury przyznawania nagrody i ogłaszania jej laureatów. Nie upubliczniamy też listy nominowanych. Posiedzenie jury odbywa się raz w roku i na nim wybieramy laureata, którego nazwisko od razu przekazywane jest opinii publicznej – powiedział prof. Jan Zieliński.

Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim). Laureatów wybiera jury, powoływane przez Radę Fundacji, w której zasiadali m.in.: Kajetan Morawski, Konstanty Jeleński, Zygmunt Estreicher, Krzysztof Górski, Maria Danilewicz Zielińska.

Jakich pisarzy i poetów znajdziemy wśród laureatów nagrody? Jakie walory prozy Joanny Czeczott zadecydowały o przyznaniu jej tegorocznego wyróżnienia? W jaki sposób wyłaniani są kandydaci? Czym przede wszystkim nagroda im. Kościelskich różni się od innych nagród literackich przyznawanych w kraju? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Ewa Bieńkowska, prof. Jan Zieliński (jurorzy Nagrody im. Kościelskich)

Data emisji: 3.10.2018

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

"Aleja Włókniarek". Ciężki los kobiet łódzkiego przemysłu włókienniczego

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 12:00
- Byłam zaangażowana w bardzo wiele projektów animatorsko-kulturalnych. Przede wszystkim zbieraliśmy historie mówione i one się jakoś we mnie kumulowały. Chciałabym, żeby to było szerzej czytane i żeby te opowieści rozchodziły się nie tylko w świecie akademickim - mówiła w Dwójce Marta Madejska, autorka zbioru reportaży "Aleja Włókniarek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstanty Usenko: hip hop polski i rosyjski mają wiele wspólnego

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 18:00
- W każdym kraju hip hop ma inną specyfikę. Inną w Anglii, inną w USA, a inną w Hiszpanii, Niemczech, Polsce czy Rosji. Porównując wszystkie te kraje, myślę jednak, że polski i rosyjski są do siebie najbardziej podobne - mówił w Dwójce autor książki "Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji".
rozwiń zwiń