X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jacek Moskwa: tajemnica konklawe ma swoje szczeliny

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 19:34
- Bardzo często pewne przecieki są już bezpośrednio po konklawe. Po wyborze Jana Pawła II w październiku 1978 roku ukazały się dokładne spisy głosowań, zresztą różniące się miedzy sobą. Jeden z kardynałów, Gwatemalczyk, ryzykując grzech śmiertelny, bardzo szczegółowo o tym wszystkim opowiadał - mówił w Dwójce biograf papieża Polaka.
Audio
  • Jacek Moskwa o książce "Tajemnice konklawe 1978" (O wszystkim z kulturą)
Jan Paweł II wita się z wiernymi pierwszy raz po objęciu pontyfikatu
Jan Paweł II wita się z wiernymi pierwszy raz po objęciu pontyfikatuFoto: MASSIMO CAPODANNO/PAP/EPA

Jan Paweł II 1200 PAP.jpg
Moje spotkania z Janem Pawłem II

1978 był rokiem trzech papieży. Najpierw zmarł papież Paweł VI. Potem odbyło się sierpniowe konklawe, po którym ogłoszono kardynała Albina Lucianiego, metropolitę Wenecji, papieżem Janem Pawłem. Po 33 dniach od objęcia pontyfikatu nowy papież zmarł. Wreszcie 16 października na tronie Piotrowym zasiadł Jan Paweł II – papież z dalekiego kraju. Wszystkie te wydarzenia osnuwa watykańska tajemnica.

Wydobyć je na światło dzienne postanowił Jacek Moskwa, autor książki "Tajemnice konklawe 1978". Dotarł do ostatnich świadków tamtych dni – kardynałów, skromnych księży, dziennikarzy, a także bliskich i przyjaciół Karola Wojtyły. Nie publikowane dotąd wypowiedzi i fakty złożyły się na publikację, która pozwala lepiej zrozumieć, co rzeczywiście stało się w tamtych sierpniowych i październikowych dniach 1978 roku, które zmieniły świat.

Czy Karol Wojtyła mógł zostać papieżem już w sierpniu 1978 roku? Czy jadąc na październikowe konklawe krakowski kardynał zakładał, że już do Polski nie wróci? Jaki wpływ na jego wybór miała niezręczna wypowiedź głównego kandydata na tron Piotrowy - kardynała Giuseppe Siri? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiała: Hanna Maria Giza

Gość: Jacek Moskwa (dziennikarz, publicysta, wieloletni korespondent polskich mediów w Watykanie, biograf Jana Pawła II)

Data emisji: 16.10.2018

Godzina emisji: 17.30

pg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Senk: Jan Paweł II wydobywał z ludzi to, co najpiękniejsze

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 10:00
- Echa tego pontyfikatu są słyszalne na całym świecie. Nauczanie papieża Polaka jest mocno wdrukowane w naszą świadomość - mówił w Dwójce dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła.
rozwiń zwiń