X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Uciekła mi przepióreczka". Prof. Barbara Osterloff: Żeromski porusza tu wątki ważne po 1918 r.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 18:43
- Bardzo mocno wpisana w ten utwór jest idea regionalizmu. Podobnie jak teza kształcenia społeczeństwa od podstaw, jego przemiany, i też pytanie o obywatelskość - mówiła w Dwójce histotryczka teatru o ostatnim dramacie Stefana Żeromskiego pt. "Uciekła mi przepióreczka".
Audio
  • Prof. Barbara Osterloff i Łukasz Lewandowski o dramacie Stefana Żeromskiego "Uciekła mi przepióreczka", który zostanie wystawiony w ramach cyklu "Polski w Dwójce" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Portret Stefana Żeromskiego
Portret Stefana ŻeromskiegoFoto: Polona.pl

zbigniew herbert 1200 PAP.jpg
Słuchowisko "Lalek". Reminiscencja z wakacji Herberta

Historia Edwarda Przełęckiego, który w niewielkiej miejscowości Porębiany, z pomocą miejscowego nauczyciela, zamierza otworzyć uniwersytet ludowy, została napisana przez Żeromskiego w 1924 roku. Wkrótce, w lutym 1925 roku, odbyła się premiera w Teatrze Narodowym w reżyserii Juliusza Osterwy, który zagrał Przełęckiego. W roli nauczyciela Smugonia partnerował mu Stefan Jaracz.

Sztuka w najbliższą niedzielę, 28 października, zostanie zaprezentowana na deskach Teatru Polskiego w ramach cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". Słuchowisko w reżyserii Łukasza Lewandowskiego będzie transmitowane zarówno na antenie Programu 2 Polskiego Radia, jak i na stronie dwojka.polskieradio.pl.

Czy napisany blisko 100 lat temu dramat wciąż może mówić o naszej współczesności? Jak postawy opisane przez Żeromskiego w sztuce "Uciekła mi przepióreczka" mają się do dzisiejszego świata i panującej w nim koncentracji na własnym ego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Barbara Osterloff (historyczka teatru i dramatu), Łukasz Lewandowski (aktor, reżyser)

Data emisji: 23.10.2018

Godzina emisji: 17.30

pg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Manipulacje biografią Żeromskiego. "Sam pisarz w tym uczestniczył"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 17:06
- Żeromski pozwolił, żeby w jego życiu wytworzyła się pewna niezwykle skomplikowana i dramatyczna sytuacja - mówił prof. Zdzisław Adamczyk, autor książki "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego".
rozwiń zwiń