X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Manipulacje biografią Żeromskiego. "Sam pisarz w tym uczestniczył"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 17:06
- Żeromski pozwolił, żeby w jego życiu wytworzyła się pewna niezwykle skomplikowana i dramatyczna sytuacja - mówił prof. Zdzisław Adamczyk, autor książki "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego".
Audio
  • Rozmowa z prof. Zdzisławem Adamczykiem, autorem książki "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Bartek Zyczynski

Istotnym punktem wyjścia do nowego odczytania biografii Stefana Żeromskiego jest, co podkreślał gość Dwójki, krytyczne podejście do dotychczasowych źródeł wiedzy o życiu autora "Popiołów". Dlaczego jednak książki (bo o nich mowa) Hanny Mortkowicz-Olczakowej, Aliny Kowalczykowej oraz wspomnienia Moniki Żeromskiej mijają się z prawdą? - By zrozumieć przyczyny tych konfabulacji, a nawet kłamstw, trzeba powiedzieć o sprawie, o której może nie wszystkim wiadomo - rozpoczął swoje wyjaśnienia prof. Adamczyk, przywołując meandry prywatnego życia wielkiego polskiego pisarza.

Jaka to sprawa i dlaczego sam Żeromski przyczyniał się do konfabulowania na temat swojej biografii? Między innymi o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: prof. Zdzisław Adamczyk (autor książki "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego")

Data emisji: 15.11.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapomniany świat Cezarego Harasimowicza

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 20:32
Cezary Harasimowicz wybrał się w podróż w przeszłość. Zebrał wspomnienia przodków, obejrzał stare fotografie i wydobył na kartach książki zapomnianą rzeczywistość. Pisarz będzie gościem audycji "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapach mężczyzny" i różne kochanków historie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 09:00
W audycji rozmawialiśmy o książkach przedstawiających wiele odcieni miłości: "Zapach kobiety" Agnety Pleijel oraz "Poliglotyczni kochankowie" Liny Wolff.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poliglotyczni kochankowie". Miłość vs. postmodernizm

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 15:20
- Problemem tej książki jest to, że obiecuje ona więcej, niż daje w zamian. Im głębiej wchodzi się w ten tekst, tym bardziej człowiek zaczyna się zastanawiać, o co właściwie w nim chodzi. – podkreślił Piotr Kofta, opowiadając o książce szwedzkiej pisarki Liny Wolff.
rozwiń zwiń