Manipulacje biografią Żeromskiego. "Sam pisarz w tym uczestniczył"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 17:06
- Żeromski pozwolił, żeby w jego życiu wytworzyła się pewna niezwykle skomplikowana i dramatyczna sytuacja - mówił prof. Zdzisław Adamczyk, autor książki "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego".
Audio
  • Rozmowa z prof. Zdzisławem Adamczykiem, autorem książki "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Bartek Zyczynski

Istotnym punktem wyjścia do nowego odczytania biografii Stefana Żeromskiego jest, co podkreślał gość Dwójki, krytyczne podejście do dotychczasowych źródeł wiedzy o życiu autora "Popiołów". Dlaczego jednak książki (bo o nich mowa) Hanny Mortkowicz-Olczakowej, Aliny Kowalczykowej oraz wspomnienia Moniki Żeromskiej mijają się z prawdą? - By zrozumieć przyczyny tych konfabulacji, a nawet kłamstw, trzeba powiedzieć o sprawie, o której może nie wszystkim wiadomo - rozpoczął swoje wyjaśnienia prof. Adamczyk, przywołując meandry prywatnego życia wielkiego polskiego pisarza.

Jaka to sprawa i dlaczego sam Żeromski przyczyniał się do konfabulowania na temat swojej biografii? Między innymi o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: prof. Zdzisław Adamczyk (autor książki "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego")

Data emisji: 15.11.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/mg

Czytaj także

Zapomniany świat Cezarego Harasimowicza

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 20:32
Cezary Harasimowicz wybrał się w podróż w przeszłość. Zebrał wspomnienia przodków, obejrzał stare fotografie i wydobył na kartach książki zapomnianą rzeczywistość. Pisarz będzie gościem audycji "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zapach mężczyzny" i różne kochanków historie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 09:00
W audycji rozmawialiśmy o książkach przedstawiających wiele odcieni miłości: "Zapach kobiety" Agnety Pleijel oraz "Poliglotyczni kochankowie" Liny Wolff.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poliglotyczni kochankowie". Miłość vs. postmodernizm

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 15:20
- Problemem tej książki jest to, że obiecuje ona więcej, niż daje w zamian. Im głębiej wchodzi się w ten tekst, tym bardziej człowiek zaczyna się zastanawiać, o co właściwie w nim chodzi. – podkreślił Piotr Kofta, opowiadając o książce szwedzkiej pisarki Liny Wolff.
rozwiń zwiń