REKLAMA

Mirosław Nizio o symbolice Memoriału Ofiar Wielkiego Głodu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 18:00
- Budynek został w części zatopiony w tektonikę terenu, częściowo się z niej wydobywa - opowiadał w Dwójce szef pracowni, która zaprojektowała Muzeum Narodowe "Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu" w Kijowie.
Audio
  • Mirosław Nizio o symbolice Memoriału Ofiar Wielkiego Głodu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Mirosław Nizio
Mirosław NizioFoto: PAP/Adam Warżawa

- Z zewnątrz widzimy spękaną strukturę, która symbolizuje wydobywanie się na powierzchnię ukrywanej przez lata prawdy. Będąc w środku, widzimy natomiast wpadające tu światło jako symbolikę nadziei i optymizmu - mówił Mirosław Nizio o znaczeniach wpisanych w Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu.

To, jak przypomniano w audycji, największy z przygotowanych dotąd na Ukrainie projektów muzealnych, a przy tym: kolejne muzealne przedsięwzięcie w dorobku Mirosława Nizio. Architekt zaprojektował m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów, wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego czy ekspozycję w Muzeum POLIN. - Ten 15-letni okres działania na różnym poziomie narracji i historii przygotował mnie do tego projektu - podkreślał Mirosław Nizio.

Jak dokładnie będzie wyglądać kijowski Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu? Z jakimi wymaganiami i ograniczeniami przyszło się zmierzyć autorom tego niezwykłego obiektu? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycj: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Mirosław Nizio (artysta rzeźbiarz, architekt wnętrz, mecenas sztuki)

Data emisji: 14.12.2018

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

"Architektura Lacherta przepełniona jest humanizmem"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:00
- Bohdan Lachert dowodził, że architektura nie jest jedynie utylitarnym spełnieniem potrzeb, ale jest pewnego rodzaju manifestem epoki, scenografią, która kształtuje człowieka od zewnątrz - o twórczości wybitnego architekta mówił w Dwójce Piotr Bujas.
rozwiń zwiń