MKiDN łączy studia filmowe. Powstanie profesjonalne centrum sztuki filmowej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 18:35
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło zamiar połączenia polskich studiów filmowych w celu powołania jednej "super" wytwórni filmowej. Instytucja ma stać się "poważnym partnerem dla realizatorów wysokobudżetowych produkcji europejskich i amerykańskich" - czytamy w komunikacie resortu.
Audio
  • Czy polskie kino potrzebuje superprodukcji? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Uważam, że powinniśmy zostawić jak najwięcej przestrzeni dla sztuki, która na równych zasadach konkuruje o zasoby, którymi dysponuje państwo - mówił w Dwójce wiceminister kultury Paweł Lewandowski. 

- Potrzebne jest stworzenie centrum wspólnych usług, które będzie wspierało twórców. Dzięki jednej instytucji, każdy będzie miał równe szanse na dostęp do zasobów i korzystania z tej samej infrastruktury. Chcemy stworzyć system działający na transparentnych i równych dla wszystkich zasadach - przekonywał.

Negatywne opinie środowiska filmowego dotyczących pomysłu MKiDN komentował krytyk filmowy Jakub Majmurek. - Wystąpił dość duży problem z komunikacją - tłumaczył. - Dyrektorzy poszczególnych studiów, gildia reżyserów, twórcy deklarowali, że o nowym projekcie dowiadywali się ze strony Ministerstwa. Brakuje nam też odpowiedzi na kilka ważnych pytań: jaki będzie budżet tej instytucji, kto będzie nią kierował i jakiej koncepcji kina będzie służyć - stawiał pytania gość Dwójki. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania, w którym wiceminister kultury Paweł Lewandowski wyjaśniał, na czym miałaby polegać działalność połączonych studiów filmowych i jakie projekty będą w nim realizowane. Propozycję MKiDN komentowali także krytyk Jakub Majmurek i filmoznawca dr Artur Majer. W audycji usłyszeliśmy komentarz reżysera Krzysztofa Zanussiego, który również odniósł się do pomysłu konsolidacji studiów filmowych.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Goście: Paweł Lewandowski (wiceminister kultury), Jakub Majmurek (krytyk filmowy), dr Artur Majer (wykładowca akademicki, filmoznawca, w latach 2008-2012 kierownik działu prod. filmowej i rozwoju projektów filmowych PISF).

Data emisji: 21.01.2019

Godzina emisji: 17.30

ac/pg

Czytaj także

Kazimierz Kutz: miałem siłę człowieka, który pnie się z dołu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 12:00
- Tacy ludzie jak ja mają podwójną energię. Pochodząc ze Śląska i będąc skazanym tylko na siebie, miałem siłę człowieka awansu, który nie zna konwenansów i nie jest obciążony inteligenckością. Ma odwagę nie mając nic do stracenia – mówił w Dwójce wybitny reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Prószyński. Pionier światowej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:00
W audycji rozmawialiśmy o rekonstrukcji pierwszego polskiego filmu wyreżyserowanego przez wynalazcę, który odkrył ruchomy obraz przed braćmi Lumiere.
rozwiń zwiń