Piotr Kamiński: ostatnie słowa Hamleta zostały zniekształcone

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:03
- "Reszta jest milczeniem" w oryginale brzmi "The rest is silence". Znaczy, że w tym momencie kończy się wszelki dźwięk i zapada cisza śmierci. To znacznie szerszy sens niż powiedzieć "Reszta jest milczeniem", bo to mógłby powiedzieć ktoś, kto żyje, tylko po prostu postanowił się więcej nie odzywać - mówił tłumacz i krytyk muzyczny.
Audio
  • Piotr Kamiński o tłumaczeniu Szekspira, rekonstruowaniu tekstu i swojej pracy w radiu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Piotr Kamiński
Piotr KamińskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Piotr Kamiński był gościem audycji "O wszystkim z kulturą" w dzień swoich urodzin. Ten niezrównany znawca opery, a w ostatnich latach również tłumacz Szekspira, jest doskonale znany słuchaczom Dwójki z takich audycji jak "Płytomania" i "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki".

W styczniu dyplomanci Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie wystawili "Wieczór Trzech Króli" w tłumaczeniu Piotra Kamińskiego, a chwilę później Tadeusz Bradecki w stołecznym Teatrze Dramatycznym sięgnął po jego kolejny przekład – "Hamleta".

Jakie to uczucie słuchać swojego przekładu z ust aktorów? Na czym polega praca restauratora tekstu? Która płyta zrobiła ostatnio na jubilacie największe wrażenie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Jacek Hawryluk

Gość: Piotr Kamiński (romanista, pasjonat opery, krytyk muzyczny, tłumacz, radiowiec, laureat Złotego Mikrofonu)

Data emisji: 22.03.2019

Godzina emisji: 17.30

pg/ag

Czytaj także

Piotr Kamiński: przygoda z radiem zaczęła się od francuskiej płyty

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 13:00
- W lecie 1967 byłem we Francji, znajomi mnie obwozili. Dostałem w prezencie płytę od młodego piosenkarza, w którym widziano następcę Jacques’a Brela - wspominał Piotr Kamiński wydarzenie, które zapoczątkowały jego współpracę z Polskim Radiem. 
rozwiń zwiń