Jerzy Miziołek: Uniwersytet Warszawski to miejsce magiczne

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 13:00
- Znam wiele uczelni w Europie i na świecie, ale nigdzie nie ma takiej, jak uniwersytet w Warszawie. To zachwycające miejsce stworzone do uprawiania nauki i sztuk pięknych – mówił w Dwójce profesor Uniwersytetu Warszawskiego, historyk sztuki i kultury.
Audio
  • Prof. Jerzy Miziołek opowiada m.in. o dziejach Uniwersytetu Warszawskiego i wybitnych naukowcach związanych z tą uczelnią (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Jerzy Miziołek opowiada m.in. o swojej życiowej drodze wiodącej do Krakowa, Warszawy i Rzymu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Jerzy Miziołek opowiada m.in. o zagranicznym stypendium i pracy naukowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Jerzy Miziołek opowiada m.in. o swoich badaniach uniwersyteckich i książkach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Jerzy Miziołek opowiada o najważniejszych ludziach i lekturach swego życia (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Warszawski Foto: Pixabay

maja trochimczyk.jpg
Maja Trochimczyk. Życie pomiędzy Polską a USA

Prof. Jerzy Miziołek związał swoje życie zawodowe i osobiste z Uniwersytetem Warszawskim, któremu poświęcił publikację "Ars et educatio" opowiadającą o fenomenie uprawiania nauki i sztuk pięknych na tej uczelni .

- Dlaczego sztuka i edukacja? Uniwersytet Warszawski w swej pierwszej wersji sprzed 200 lat był przecież także akademią sztuk pięknych. Wspaniała sala kolumnowa to pierwsze publiczne muzeum w dziejach Polski. Wielcy artyści, którzy ukształtowali wizję Warszawy, byli studentami lub uniwersyteckimi wykładowcami – mówił intelektualista w pierwszym odcinku audycji.

W kolejnych fragmentach "Zapisków ze współczesności" prof. Jerzy Miziołek opowiadał m.in. o dziejach Uniwersytetu Warszawskiego i wybitnych naukowcach związanych z tą uczelnią, dokonaniach i planach Muzeum Uniwersyteckiego, swojej drodze naukowej i zainteresowaniach, wybitnych historykach sztuki, których spotkał na swojej drodze, a byli wśród nich prof. Karolina Lanckorońska i prof. Ernst Gombrich, swoich ukochanych miastach: Florencji i Rzymie oraz o związkach polsko-włoskich w kulturze.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Dorota Gacek 

Gość: prof. Jerzy Miziołek (profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Muzeum Uniwersyteckiego, historyk sztuki i kultury, badacz kultury wizualnej i dziejów archeologii)

Data emisji: 14-18.05.2018

Godzina emisji: 12.45

mko/bch

Czytaj także

"Język polski na stałe zagości w Cambridge"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 10:45
-  Naszym celem jest interdyscyplinarność, dzięki której będziemy kształcić zarówno badaczy kultury polskiej, jak i ludzi, których po prostu interesuje Europa Środkowa – podkreślił prof. Włodzimierz Bolecki, opowiadając o Centrum Studiów Polskich na uczelni w Cambridge.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Camilla Panufnik: w listach męża nie ma sekretów, ale są skarby

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 15:59
Lady Camilla Panufnik przekazała Archiwum Kompozytorów Polskich BUW cenny zespół dokumentów polskiego kompozytora emigracyjnego Andrzeja Panufnika. Jak do tego doszło?
rozwiń zwiń