X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielki Post i ekonomia, czyli jak dochować postanowień

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 19:00
- Bardziej odczuwamy utratę niż zysk. Odkładanie na przyszłość, oznacza dla nas utratę pewnych możliwości teraz. Racjonalne przekonanie, że korzyść przyjdzie później, nie jest przez nas odczuwana równie mocno - mechanizmy które kierują człowiekiem wyjaśniała w Dwójce Agnieszka Wincewicz-Price.
Audio
  • Wielki Post i ekonomia, czyli jak dochować postanowień (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/BRAIN2HANDS

Ekspertka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreśliła, że Wielki Post jest czasem treningu, podczas którego uczymy się przekraczać własne słabości. - Behawioryści zalecają, żeby pozytywne postanowienia były jak najbardziej konkretne, żeby wyznaczyć okres ich trwania. Z kolei, jeżeli chodzi o wyrzeczenia to sytuacja jest odwrotna.

Agnieszka Wincewicz-Price wyjaśniła, że łatwiej będzie nam np. zrezygnować z jedzenia rzeczy niezdrowych, jeśli nie będziemy ciągle myśleć o wyznaczonym końcu terminu wyrzeczenia. - Warto też podjąć takie wyrzeczenia wraz z bliską osobą. Wtedy wspólnie się mobilizujemy.

Duży wpływ na skuteczność naszych postanowień i wyrzeczeń mają czynniki zewnętrzne, o czym mówił prof. Olaf Żylicz: - Im więcej jest niepewności wokół, tym częściej dążymy do strategii "krzakówki", że biorę swoje i w krzaki. To racjonalne zachowanie. Mnie bliska jest strategia, w której z jednej strony cieszę się tym, co jest tu i teraz, a z drugiej strony mam długoterminową perspektywę, która pozwala zbudować życiową narrację.

Goście audycji mówili o tym, jak mechanizmy behawioralne są wykorzystywane, chociażby w przygotowaniu procesów oszczędnościowych przez różne instytucje.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: Agnieszka Wincewicz-Price i prof. Olaf Żylicz

Data emisji: 4.04.2019

Godzina emisji: 17.30

bch/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizerunek polskiego Kościoła. Jak i dlaczego się zmienia?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 18:00
- Postrzeganie Kościoła przez Polaków ulega zmianie podobnie jak postrzeganie i rozumienie świata, komunikowania się i percepcji mechanizmów społecznych. Do głosu dochodzą kolejne pokolenia, które zupełnie inaczej niż poprzednie funkcjonują w świecie czerpiącym informacje i wzorce z internetu – mówiła w Dwójce prof. Monika Przybysz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauczyciele w Polsce. Świadomi etosu, spętani przez system?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 19:00
- Nauczyciele wiedzą, że wykonują pracę, która często nie jest potrzebna. To jeden z powodów ich frustracji - mówił w Dwójce Piotr Trudnowski. - Polski nauczyciel błądzi, bo jest pozbawiony wsparcia merytorycznego - wtórował mu Piotr Jesionowski.
rozwiń zwiń