REKLAMA

Wojciech Marczewski zdradza przepis na dobry film

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:35
Mało jest reżyserów, którzy tak jak Wojciech Marczewski równie sugestywnie i w doskonały artystycznie sposób - jak to było w przypadku filmów "Dreszcze" oraz "Ucieczka z kina Wolność" - pokazali obraz zniewolenia społeczeństwa w czasach PRL-u. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z reżyserem. 
Audio
  • Rozmowa z reżyserem Wojciechem Marczewskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wojciech Marczewski
Wojciech MarczewskiFoto: Wojciech Kusiński

Bohaterem pierwszego z tych filmów był kilkunastoletni chłopiec poddawany perfidnej indoktrynacji na obozie pionierów, drugiego zaś komunistyczny cenzor, który w przełomowym momencie dokonuje krytycznego bilansu swojego życia.

Zarówno te dwa filmy jak i ostatni film reżysera - "Weiser" - zdobywały liczne nagrody, a wśród nich Srebrnego Niedźwiedzia za film  "Dreszcze". Od kilkunastu lat Wojciech Marczewski nie kręci filmów, oddając się całkowicie pracy pedagogicznej, kierując Szkołą Wajdy, a także w łódzkiej Filmówce i gościnnie za granicą.

Jaki powinien być dobry film i scenariusz, jaką rolę w tej pracy odgrywa warsztat, a jaką talent i osobista wrażliwość reżysera, co może się stać się dla niego inspiracją przy pisaniu scenariusza, jak odbywa się praca w Studiu Wajdy nad złożonym projektem? - to m.in. pytania, które zadaliśmy Wojciechowi Marczewskiemu w audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: Wojciech Marczewski (reżyser, pedagog)

Data emisji: 10.05.2019

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Wojciech Marczewski: tylko kretyn nie ma wątpliwości!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 12:00
- Przywiązany jestem do fragmentu, kiedy Małgorzata mówi: "Ja nie powinnam być aktorką", a cenzor odpowiada: "Pani powinna być aktorką, to ja nie powinienem być cenzorem" - mówił w Dwójce reżyser "Ucieczki z kina Wolność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Interesowało go to, co ukryte". Kino Edwarda Żebrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 18:43
- W napotkanych ludziach, ale i w filmowych bohaterach, chciał znaleźć to, co kryło się pod maską, co było głębiej - opowiadał o "hipnotyzującym spojrzeniu" Edwarda Żebrowskiego, reżysera i scenarzysty, Wojciech Marczewski.
rozwiń zwiń