REKLAMA

"Interesowało go to, co ukryte". Kino Edwarda Żebrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 18:43
- W napotkanych ludziach, ale i w filmowych bohaterach, chciał znaleźć to, co kryło się pod maską, co było głębiej - opowiadał o "hipnotyzującym spojrzeniu" Edwarda Żebrowskiego, reżysera i scenarzysty, Wojciech Marczewski.
Audio
  • "Interesowało go to, co ukryte". Kino Edwarda Żebrowskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jakub Socha Żebrowski. Hipnotyzer
Jakub Socha "Żebrowski. Hipnotyzer"Foto: materiały prasowe

zoladkowicz wojciech hipnotyzer_1200_1.jpg
"Żebrowski. Hipnotyzer". Sceny z życia legendy kina

Ludzie, którzy go mniej znali - wspominał Wojciech Marczewski - mieli na początku poczucie lęku, "jakby wiedział o nich więcej". - Ale miał taki dar, że inni się przed nim otwierali, byli skłonni do tego, by mówić rzeczy niemal intymne.

Co znaczące, sam Edward Żebrowski nigdy - jak podkreślał z kolei Krzysztof Zanussi - nie przyjmował takiej postawy. - Zasłaniał się Lemem, kostiumem, historią. Był człowiekiem tajemniczym, którego głębsze dno jest dalej dla mnie zagadką – mówił reżyser. Z drugiej jednak strony Żebrowski dał się namówić Zanussiemu do zagrania w dwóch jego filmach, w których "nie chciał udawać". - Tak długo godził się występować przed kamerą, jak długo mógł zostać sobą…


WOJCIECH MARCZEWSKI 663.jpg
Wojciech Marczewski: tylko kretyn nie ma wątpliwości!

Okazją do rozmowy o życiu i dorobku zmarłego cztery lata temu reżysera, scenarzysty i pedagoga była premiera książki Jakuba Sochy "Żebrowski. Hipnotyzer". W audycji była mowa także o przyjaźni Żebrowskiego z Hłaską, o prowokacji z 1968 roku zakończonej dla Żebrowskiego więzieniem ("to był dla niego wielki cios, to w więzieniu zaczęło się jego kalectwo") czy o jego trzech pełnometrażowych filmach ("Ocaleniu" , "Szpitalu przemienienia", "W białym dzień").

O pracy pedagogicznej Żebrowskiego opowiadała Agnieszka Smoczyńska ("Córy dancingu"), która swój trzydziestominutowy debiutancki film "Aria diva" zrealizowała pod jego artystyczną opieką.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Goście: Wojciech Marczewski (reżyser, scenarzysta), Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka)

Data emisji: 31.01.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/bch

Czytaj także

Paweł Miśkiewicz: Karpowicz to dla mnie nowy Czechow

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 18:35
- Dwa lata temu w osobie Ignacego Karpowicza znalazłem pisarza, który w podobny do mnie sposób patrzy na świat - mówił w Dwójce ceniony reżyser, który w warszawskim Teatrze Soho wystawił powieść "Ości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziady" Kazimierza Dejmka. 50 lat po zdjęciu z afisza

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 19:00
- Kazimierz Dejmek uważał, że wypadki polityczne zmarnowały mu przedstawienie, które on z powodów artystycznych bardzo wysoko cenił - tak o kultowym spektaklu w warszawskim Teatrze Narodowym mówił w Dwójce Janusz Majcherek, współautor książki "Kryptonim Dziady".
rozwiń zwiń