X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Interesowało go to, co ukryte". Kino Edwarda Żebrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 18:43
- W napotkanych ludziach, ale i w filmowych bohaterach, chciał znaleźć to, co kryło się pod maską, co było głębiej - opowiadał o "hipnotyzującym spojrzeniu" Edwarda Żebrowskiego, reżysera i scenarzysty, Wojciech Marczewski.
Audio
  • "Interesowało go to, co ukryte". Kino Edwarda Żebrowskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jakub Socha Żebrowski. Hipnotyzer
Jakub Socha "Żebrowski. Hipnotyzer"Foto: materiały prasowe

zoladkowicz wojciech hipnotyzer_1200_1.jpg
"Żebrowski. Hipnotyzer". Sceny z życia legendy kina

Ludzie, którzy go mniej znali - wspominał Wojciech Marczewski - mieli na początku poczucie lęku, "jakby wiedział o nich więcej". - Ale miał taki dar, że inni się przed nim otwierali, byli skłonni do tego, by mówić rzeczy niemal intymne.

Co znaczące, sam Edward Żebrowski nigdy - jak podkreślał z kolei Krzysztof Zanussi - nie przyjmował takiej postawy. - Zasłaniał się Lemem, kostiumem, historią. Był człowiekiem tajemniczym, którego głębsze dno jest dalej dla mnie zagadką – mówił reżyser. Z drugiej jednak strony Żebrowski dał się namówić Zanussiemu do zagrania w dwóch jego filmach, w których "nie chciał udawać". - Tak długo godził się występować przed kamerą, jak długo mógł zostać sobą…


WOJCIECH MARCZEWSKI 663.jpg
Wojciech Marczewski: tylko kretyn nie ma wątpliwości!

Okazją do rozmowy o życiu i dorobku zmarłego cztery lata temu reżysera, scenarzysty i pedagoga była premiera książki Jakuba Sochy "Żebrowski. Hipnotyzer". W audycji była mowa także o przyjaźni Żebrowskiego z Hłaską, o prowokacji z 1968 roku zakończonej dla Żebrowskiego więzieniem ("to był dla niego wielki cios, to w więzieniu zaczęło się jego kalectwo") czy o jego trzech pełnometrażowych filmach ("Ocaleniu" , "Szpitalu przemienienia", "W białym dzień").

O pracy pedagogicznej Żebrowskiego opowiadała Agnieszka Smoczyńska ("Córy dancingu"), która swój trzydziestominutowy debiutancki film "Aria diva" zrealizowała pod jego artystyczną opieką.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Goście: Wojciech Marczewski (reżyser, scenarzysta), Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka)

Data emisji: 31.01.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Miśkiewicz: Karpowicz to dla mnie nowy Czechow

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 18:35
- Dwa lata temu w osobie Ignacego Karpowicza znalazłem pisarza, który w podobny do mnie sposób patrzy na świat - mówił w Dwójce ceniony reżyser, który w warszawskim Teatrze Soho wystawił powieść "Ości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziady" Kazimierza Dejmka. 50 lat po zdjęciu z afisza

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 19:00
- Kazimierz Dejmek uważał, że wypadki polityczne zmarnowały mu przedstawienie, które on z powodów artystycznych bardzo wysoko cenił - tak o kultowym spektaklu w warszawskim Teatrze Narodowym mówił w Dwójce Janusz Majcherek, współautor książki "Kryptonim Dziady".
rozwiń zwiń