Wakacje 1939. Nikt nie miał poczucia zagrożenia?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 17:10
- Kiedy przeglądałam pisma kolorowe z lata 1939, te uśmiechnięte twarze, zaczęłam sobie zadawać pytanie: jak to możliwe, że nie wpadali w panikę? - mówiła Anna Lisiecka o początkach swojej pracy nad książką "Wakacje 1939".
Audio
  • Anna Lisiecka o swojej książce "Wakacje 1939" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wakacje 1939, okładka książki
"Wakacje 1939", okładka książki Foto: mat. prom.

- Działała silnie propaganda, nie przecisnął się żaden defetyzm. A jeśli się przecisnął jak w "Słowie Wileńskim" - krytyka ministerstwa spraw zagranicznych w wykonaniu Stanisława Cata-Mackiewiczab - autor został zamknięty w Berezie Kartuskiej - przypominała Anna Lisiecka o atmosferze, jaka panowała w Polsce na kilka miesięcy przed wybuchem wojny. - Wydawało się nam, że jesteśmy świetnie uzbrojeni. Prasa nie pokazywała na przykład, że Francuzi kopia schrony…

Jak wyglądał ów polski świat ("niczym w sanatorium") na chwilę przed katastrofą? Czym żyła ówczesna Polska i jak spędzano to z perspektywy historycznej szczególne, bo na moment przed apokalipsą, wakacje? W rozmowie również m.in. o źródłach, z jakich czerpała Anna Lisiecka, pisząc swoją książkę.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Anna Lisiecka (dziennikarka radiowej Dwójki, autorka m.in. książki "Wakacje 1939")

Data emisji: 9.07.2019

Godzina emisji: 17.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwyczajność przed końcem świata. "Pokój z widokiem. Lato 1939"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 10:00
- Skupiłem się na tym, co jeszcze trwało w tym lecie 1939. I na zwyczajności - opowiadał Marcin Wilk o swojej nowej książce poświęconej ostatniemu przedwojennemu latu.
rozwiń zwiń