Adam Ferency: nie jestem typem aktora ponurego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 17:12
- Producenci i reżyserzy nie wiedzą, że mam poczucie humoru i jestem w gruncie rzeczy aktorem komediowym. Zostałem zaszufladkowany jako ponury typ i tylko dlatego właśnie trafiłem do filmu "Na bank się uda", który jest komedią kryminalną - mówił w Dwójce wybitny aktor.
Audio
  • Z Adamem Ferencym o historii nieudanego napadu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Adam Ferency i Beata Kwiatkowska
Adam Ferency i Beata KwiatkowskaFoto: Polskie Radio

Adam Ferency to aktor teatralny i filmowy, od wielu lat związany z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Zagrał w spektaklach takich reżyserów, jak Jerzy Grzegorzewski, Krzysztof Warlikowski, Krystian Lupa, Grzegorz Jarzyna. Wystąpił w filmach m.in. Agnieszki Holland, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Ryszarda Bugajskiego. Należy do grona najbardziej cenionych polskich aktorów przełomu XX i XXI wieku.

W tym tygodniu odbędzie się uroczysta premiera nowego filmu z udziałem Adama Ferencego pod tytułem "Na bank się uda", gdzie występuje obok Mariana Dziędziela, Macieja Stuhra i Lecha Dyblika. Wyreżyserowany przez Szymona Jakubowskiego obraz to szalone tempo akcji, wyraziste postaci i dowcipne dialogi. Trzech starszych panów dokonuje napadu na bank. Doskonale przygotowani, uzbrojeni po zęby i w maskach na twarzy, pod okiem kamer monitoringu wchodzą do banku i włamują się do podziemnego sejfu. Kiedy policja przyjeżdża na miejsce, ze zdziwieniem stwierdza, że nic nie zginęło. Ale czy na pewno?

- Ponieważ jest to film kryminalny nie mogę zdradzić, co się będzie dalej działo, bo nikt nie pójdzie do kina. Ale zapewniam, że będzie naprawdę zabawnie. Intryga oparta jest na prawdziwym zdarzeniu, które miało miejsce przed laty w Berlinie. Prawdą jest to, że bohaterowie tamtej historii dokonali skoku na bank nie dlatego, że potrzebowali pieniędzy, lecz dlatego, że nudzili się na emeryturze – opowiadał gość audycji.

Czy komedia, w której zagrał Adam Ferency jest na tyle uniwersalna, że może przyciągnąć do kin tłumy nie tylko polskich widzów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Gość: Adam Ferency (aktor)

Data emisji: 5.08.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/pg

Czytaj także

Zbigniew Zapasiewicz. Z archiwum Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 17:31
W 10. rocznicę śmierci wybitnego aktora, reżysera i pedagoga przypomnieliśmy archiwalne nagrania z jego udziałem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwalne wspomnienia Aliny Janowskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 18:10
W cyklu "Giganci sztuki" przypomnieliśmy postać wspaniałej aktorki teatralnej i telewizyjnej, tancerki i piosenkarki.
rozwiń zwiń