Deepfake - nowy poziom manipulacji w mediach. Co nam grozi?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 08:39
- To zjawisko powstało na początku 2018 roku, a jest to możliwość manipulowania filmami i dźwiękiem w taki sposób, że wydają się bardzo realistyczne, a są zupełnie fałszywe. To manipulowanie oczywiście rozmaitymi ludźmi, którzy coś robią i mówią na tych filmach - opowiadał gość audycji "O wszystkim z kulturą".
Audio
  • Deepfake - nowy poziom manipulacji w mediach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mihai Surdu

W sieci furorę zrobiło krótkie nagranie w którym rolę Jacka Nicholsona z filmu "Lśnienie" odgrywa Jim Carrey. Deepfake może być filmem, zdjęciem czy nagraniem dźwiękowym spreparowanym za pomocą algorytmów.

Deepfake to olbrzymie możliwości kreowania nowej rzeczywistości m.in. w filmach, ale też gigantyczne zagrożenie w przestrzeni medialnej i społecznej. Każdy będzie mógł stać się celem zmanipulowanego ataku, służącego np. skompromitowaniu jakiegoś polityka przed wyborami. Takie nagrania między innymi z Demokratką Nancy Pelosi pojawiły się już w USA.

Czy jestesmy w stanie odróżnić rzeczywistość od jej fałszywej kreacji? Czym deepfake różni się od fake newsów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Goście: Alek Tarkowski (Fundacja Centrum Cyfrowe) i Grzegorz Lindenberg (dziennikarz, socjolog, strateg IA)

Data emisji: 20.08.2019

Godzina emisji: 17.30

bch/am

Zobacz więcej na temat: internet fake news
Czytaj także

Szok dla wyobraźni. Co Księżyc w nas zmienił?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 17:30
- Lądowanie człowieka na Księżycu było zbiorowym szokiem. Dziś powtórzenie tego wyczynu technicznie jest możliwe, ale liczą się teraz inne priorytety no i oczywiście koszty. Przed pięćdziesięciu laty Księżyc był dla Amerykanów najważniejszy, dziś już tak nie jest. Przywykliśmy - mówił w Dwójce pisarz Marek Oramus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Algorytmy i sztuczna inteligencja. Symbole nowej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 15:45
- Rewolucja technologiczna jest rewolucją procesów, sposobów użycia narzędzi oraz rewolucją komunikacji, czyli sposobów przesyłu i wykorzystania informacji. Swoiste "usieciowienie" świata może nieść bardzo głębokie zmiany, ale nie są one jak na razie fizycznie namacalne – przekonywał w Dwójce politolog dr Krzyszof Mazur.
rozwiń zwiń