X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Czasy wojny". Ferdynanda Goetla pamiętnik polemiczny

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 18:54
- Ta książka ma z jednej strony walor utrwalenia wydarzeń z naszej historii najnowszej, a z drugiej walor dyskusyjny wobec innych obrazów lat okupacji. Ferdynand Goetel sam nazwał ją pamiętnikiem polemicznym. Polemicznym wobec tych w kraju i na emigracji, którzy oskarżali go nawet o kolaborację - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski.
Audio
  • Wojna z perspektywy Ferdynanda Goetla (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Ferdynand Goetel. Fotografia portretowa
Ferdynand Goetel. Fotografia portretowaFoto: NAC

W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z historykami literatury: prof. Krzysztofem Polechońskim i prof. Maciejem Urbanowskim, którzy opowiadali, czym w dorobku polskiego prozaika i dramatopisarza stała się książka "Czasy wojny".


adam ferency czyta 1200.jpg
Zapiski Ferdynanda Goetla z wojennych lat

"Być Polakiem nie jest to tak wielka rzecz, jak nam się wydaje. Ale przestać nim być znaczyłoby przestać być człowiekiem" - tymi słowami Ferdynand Goetel kończy "Czasy wojny". Od 2 września na antenie Dwójki w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej prezentujemy 25. odcinków tej książki. Jej fragmenty Goetel publikował od końca lat 40. w emigracyjnej prasie.  Pierwsze wydanie książkowe ukazało się w Londynie w 1955 roku.

Czym są "Czasy wojny "w dorobku Goetla i jakie były okoliczności powstania tych wspomnień? Jaki obraz wojny, okupacji niemieckiej w Warszawie i życia literackiego w okupowanej stolicy zostawił nam Goetel? Jaką wizję losów Polski i Polaków w tym tragicznym dla naszej historii okresie chciał przekazać? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: prof. Sławomir Sowiński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) i Tomasz Krzyżak (publicysta)

Data emisji: 2.09.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Bielecki: to jest książka pisana z pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:42
- Ta książka nie chce być jednym gatunkiem. Ani nie chciałaby być kryminałem, ani też książką tylko o miłości. Nie chciałaby być też nostalgiczną historią z dawnych lat - opowiadał gość audycji, Krzysztof Bielecki o swojej nowej książce "Nóż".
rozwiń zwiń