"Czasy wojny". Ferdynanda Goetla pamiętnik polemiczny

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 18:54
- Ta książka ma z jednej strony walor utrwalenia wydarzeń z naszej historii najnowszej, a z drugiej walor dyskusyjny wobec innych obrazów lat okupacji. Ferdynand Goetel sam nazwał ją pamiętnikiem polemicznym. Polemicznym wobec tych w kraju i na emigracji, którzy oskarżali go nawet o kolaborację - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski.
Audio
  • Wojna z perspektywy Ferdynanda Goetla (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Ferdynand Goetel. Fotografia portretowa
Ferdynand Goetel. Fotografia portretowaFoto: NAC

W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z historykami literatury: prof. Krzysztofem Polechońskim i prof. Maciejem Urbanowskim, którzy opowiadali, czym w dorobku polskiego prozaika i dramatopisarza stała się książka "Czasy wojny".


adam ferency czyta 1200.jpg
Zapiski Ferdynanda Goetla z wojennych lat

"Być Polakiem nie jest to tak wielka rzecz, jak nam się wydaje. Ale przestać nim być znaczyłoby przestać być człowiekiem" - tymi słowami Ferdynand Goetel kończy "Czasy wojny". Od 2 września na antenie Dwójki w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej prezentujemy 25. odcinków tej książki. Jej fragmenty Goetel publikował od końca lat 40. w emigracyjnej prasie.  Pierwsze wydanie książkowe ukazało się w Londynie w 1955 roku.

Czym są "Czasy wojny "w dorobku Goetla i jakie były okoliczności powstania tych wspomnień? Jaki obraz wojny, okupacji niemieckiej w Warszawie i życia literackiego w okupowanej stolicy zostawił nam Goetel? Jaką wizję losów Polski i Polaków w tym tragicznym dla naszej historii okresie chciał przekazać? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: prof. Sławomir Sowiński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) i Tomasz Krzyżak (publicysta)

Data emisji: 2.09.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Krzysztof Bielecki: to jest książka pisana z pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:42
- Ta książka nie chce być jednym gatunkiem. Ani nie chciałaby być kryminałem, ani też książką tylko o miłości. Nie chciałaby być też nostalgiczną historią z dawnych lat - opowiadał gość audycji, Krzysztof Bielecki o swojej nowej książce "Nóż".
rozwiń zwiń