Polskie Radio
Section05
pakt Ribbentrop-Mołotow

Historia w bieżących sporach politycznych

17 września przypomina o inwazji dwóch totalitaryzmów na Polskę w 1939 roku. O tym, czy po niemal 80 latach zajmowanie się XX-wiecznymi totalitaryzmami ma sens i nie przesłania realnych zagrożeń, które czyhają na nas dzisiaj, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy Konrad Kołodziejski (Sieci ) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 totalitaryzm komunizm nazizm 17 września 1939 pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa

"Stalin nie dotrzymał warunków paktu Ribbentrop-Mołotow"

- Wspominając 17 września 1939 mówimy o najeździe, ataku sowieckim na Polskę - bez wypowiedzenia wojny, ale mającym wszelkie cechy napaści zbrojnej - i realizacji punktów tajnego protokołu przyjętego ponad 20 dni wcześniej podczas podpisania umowy Ribbentrop-Mołotow – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Gość mówił także o tym dlaczego atak, mimo ustaleń obu stron, nie nastąpił wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 17 września 1939 pakt Ribbentrop-Mołotow

"Bez Stalina, Hitler nie odważyłby się zaatakować Polski"

17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. O postanowieniach paktu mówili w Polskim Radiu 24 znawcy historii dr Krzysztof Jabłonka, prof. Wiesław Wysocki oraz Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy pakt Ribbentrop-Mołotow ZSRR

"Stalin był gwarantem czwartego rozbioru Polski"

17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny Rzeczpospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był czwarty rozbiór Polski. W audycji Nos Kleopatry o agresji ZSRR na Polskę mówili dr Witold Wasilewski (historyk i publicysta), Tadeusz Płużański (dziennikarz, historyk i publicysta).
Zobacz więcej na temat:  pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa ZSRR Niemcy Armia Czerwona

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu

23 sierpnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu. Data nie jest przypadkowa – to rocznica zawarcia w 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, który dzielił strefy wpływów nazistowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Tomaszem Stefankiem z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa stalinizm nazizm totalitaryzm

Witkacy w piekle II wojny światowej

23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali pakt o nieagresji, a także tajny protokół mówiący o planowanym podziale terytoriów Polski, republik bałtyckich, Finlandii i Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 HISTORIA historia Polski II wojna światowa Jacek Raginis-Królikiewicz Joachim von Ribbentrop pakt Ribbentrop-Mołotow samobójstwo Stanisław Ignacy Witkiewicz Wiaczesław Mołotow zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne ZSRR