Marcin Wasilewski Trio już 25 lat na scenie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 18:00
- Ledwie zaczęliśmy ze sobą grać, a od razu już strasznie chcieliśmy nagrywać płytę - mówili w Dwójce muzycy, kilkukrotni laureaci Fryderyka, którzy w tym roku świętują 25-lecie wspólnej pracy i właśnie prowadzą z tej okazji jubileuszową trasę koncertową.
Audio
  • Marcin Wasilewski Trio już 25 lat na scenie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wasilewski Trio
Wasilewski TrioFoto: Mat. prasowe/ Bartek Barczyk

Marcin Wasilewski Trio to grupa założona przez kolegów pochodzących z Koszalina: Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza oraz Michała Miśkiewicza, którzy poznali na Warsztatach Jazzowych w Puławach w 1992 roku. W 1994 roku zawiązali stały zespół i w takim składzie grają do dzisiaj.

Jak podkreślili muzycy, jubileusz 25-lecia wspólnej pracy zbiega się z pięćdziesiątą rocznicą śmierci Krzysztofa Komedy. To właśnie utwory Komedy znalazły się na debiutanckiej płycie tria. Muzycy wspominali szczególny koncert, od którego to się zaczęło. 22 października 1994 roku w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zagrali utwór "Cherry" z okazji 25. rocznicy śmierci polskiego kompozytora i pianisty jazzowego. Publiczność przyjęła ich wykonanie z euforią. - To był nasz debiut w bardzo miłych okolicznościach. Był to dzień Komedowski, grało tam kilku wykonawców, a nasz występ był bardzo entuzjastycznie przyjęty. To był punkt zwrotny - opowiadali muzycy.

W audycji z Marcinem Wasilewskim, Michałem Miśkiewiczem i Sławomirem Kurkiewiczem rozmawialiśmy o historii zespołu od archiwalnych nagrań z ich debiutu na festiwalu Jazz Juniors, przez współpracę z Tomaszem Stańką, aż po ostatnie albumy. Muzycy opowiadali również o historii nazwy zespołu, a także o jubileuszowej trasie koncertowej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła: Andrzej Zieliński

Goście: Marcin Wasilewski, Michał Miśkiewicz, Sławomir Kurkiewicz (zespół Marcin Wasilewski Trio)

Data emisji: 8.11.2019

Godzina emisji: 17.30

at/am


Czytaj także

Marcin Wasilewski Trio gra już 25 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 17:05
- Gdybym miał to doświadczenie, co obecnie 25 lat temu myślę, że bardziej bym się przyłożył do pracy - mówi Sławek Kurkiewicz, członek tria. Zaś Marcin Wasilewski zapewnia, że chciałby przeżyć jeszcze raz to samo, co przeżył i to bez tej wiedzy, która jest teraz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legenda "Ikara". K. Jonkisz: M. Kosz miał ciągle niedosyt

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 21:00
- Mieczysław Kosz był niesamowicie skromnym człowiekiem, który ciągle miał niedosyt - mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Jonkisz. Gośćmi audycji "Aria czy barbaria" byli także Robert Kaczmarek oraz Marek Napiórkowski.
rozwiń zwiń