50. odsłona Nagród im. Zbyszka Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 18:00
– Cybulski starał się nie iść na kompromisy, co w latach 50. i 60. było skomplikowane. Myślę, że gdyby była inna sytuacja polityczna, Zbyszek byłby bardziej rozpoznawalny na świecie – mówi Piotr Żurawski, jeden z aktorów nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
Audio
  • Piotr Żurawski i Jacek Cegiełka o Zbyszku Cybulskim i nagrodzie jego imienia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Romolo Tavani

Główną ideą pomysłodawców Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, którą po raz pierwszy wręczono w 1969 roku (laureatem był wówczas Daniel Olbrychski), jest wyłonienie "młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością".

Od 1969 do 1995 roku (z przerwami) przyznawało ją pismo "Ekran". W roku 2005, po dziesięciu latach przerwy, nagrodę wznowiła Fundacja KINO, wydawca miesięcznika pod tym samym tytułem. Zwycięzca otrzymuje statuetkę projektu Pawła Althamera oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

– Choć sama Nagroda nie przynosi angażu do kolejnych filmów, to zwraca uwagę zwłaszcza na tych aktorów, którzy wcześniej byli mniej znani – podkreśla Jacek Cegiełka, reprezentant organizatora plebiscytu.

Z okazji 50-lecia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego laureatami Nagród Specjalnych zostali Katarzyna Figura oraz Andrzej Chyra. Wyróżnienia zostaną wręczone podczas gali 3 grudnia.

Nominowani do tegorocznej Nagrody – których wypowiedzi również usłyszeliśmy w audycji – to: Maria Dębska za rolę Magdy w filmie "Zabawa, zabawa" w reż. Kingi Dębskiej; Bartosz Bielenia za rolę Daniela w filmie "Boże Ciało" w reż. Jana Komasy; Eliza Rycembel za rolę w filmie "Nina" w reż. Olgi Chajdas; Sebastian Fabijański za rolę w filmie "Mowa ptaków" w reż. Xawerego Żuławskiego oraz Piotr Żurawski za rolę w filmie "Interior" w reż. Marka Lechkiego. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Piotr Żurawski (aktor) i Jacek Cegiełka (przedstawiciel organizatora Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego)

Data emisji: 22.11.2019

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

"Irlandczyk" - nowe wcielenie "Chłopców z ferajny"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 21:48
W audycji "Stare i nowe filmy kinowe" rozmawialiśmy o nowym filmie Martina Scorsese z Robertem Deniro, Joe Pescim i Alem Pacino w rolach głównych.
rozwiń zwiń