Bogdan Góralczyk: przechodzimy przez największy zwrot w dziejach ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 18:00
- Uważam, że to, czego jesteśmy świadkami, to coś mocniejszego, niż kryzys globalizacji. To jest przesilenie cywilizacyjne, na które złoży się kilka kryzysów - mówił w Programie 2 Polskiego Radia politolog z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • prof. Bogdan Góralczyk i Hubert Salik o znaczeniu globalizacji (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Tithi Luadthong

Skala epidemii to efekt globalizacji. Czyżby był to dobry moment, by uciąć głowę hydrze, która sprawia, że bogaci się jeszcze bardziej bogacą, a biedni stają się jeszcze biedniejsi? Problem w tym, że ani to do końca prawda, ani globalizacji nie da się łatwo powstrzymać. A na pewno nie staniemy się zamożniejsi, gdy ją znacząco wyhamujemy.

Zdaniem prof. Bogdana Góralczyka, obecnie znajdujemy się "w samym środku cyklonu" i trudno jest przewidzieć, jakie będą ostateczne skutki pandemii. Jednak jest on jednym z kryzysów, które nas czekają. - Z pandemii zrodzi się, niestety, recesja, czyli głęboki kryzys gospodarczy. Być może głębszy od tego w 2008 roku. Na to nakłada się kryzys kapitalizmu w dotychczasowej formie. Dostaliśmy jednego czarnego łabędzie, czyli pandemię COVID-19, ale dwa czarne łabędzie już machają nad nami skrzydłami. Jeden nazywa się "kryzys klimatyczny", bo gdyby nie epidemia, to rozmawialibyśmy o tej przedziwnej tegorocznej zimie, której nie było. No i kryzys ekologiczny, w postaci zanieczyszczeń i wysp plastiku na oceanie. To powoduje, że przechodzimy przez największy zwrot w dziejach ludzkości.

Hubert Salik zaznaczył, że globalizacja ma dwie twarze. Z jednej strony jawi nam się jako "czarny bohater", ponieważ wzajemne powiązania mogą doprowadzać do rozprzestrzeniania epidemii i wstrzymania łańcuchów dostaw. - Nagle się okazało, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od innych krajów i od tego, kiedy wyprodukują towary dla nas niezbędne. Z drugiej strony za chwilę przyjdzie recesja i wtedy okaże się, że te łańcuchy powiązań utrzymują pewien poziom dobrobytu. Bez globalizacji dobrobyt krajów zachodnich nie byłby tak wysoki - wyjaśnił dziennikarz.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: prof. Bogdan Góralczyk (politolog z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego), Huber Salik (dziennikarz ekonomiczny "Rzeczpospolitej")

Data emisji: 2.04.2020

Godzina emisji: 17.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: raty kredytów realnie spadną, pomoc jest widoczna tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 15:50
- Stopy procentowe zostały obniżone, raty kredytów realnie spadną. Przy kredycie hipotecznym 300 tys. zł na 25 lat rata spadnie o ok. 80 złotych. Ta pomoc jest widoczna tu i teraz - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Kandefer z Wyższej Szkoły Bankowej. Gościem audycji był również dr Dawid Piekarz, politolog, ekspert ds. energetyki z Instytutu Staszica.
rozwiń zwiń