Polskie Radio
Section05
Antoni Opaliński

"Władze Palestyny są oderwane od rzeczywistości". Dr hab. Łukasz Fyderek o eskalacji w Strefie Gazy

- Ostatnie protesty, do których dochodziło na terenach wschodniej Jerozolimy, czy na terenach Izraela, pokazały przede wszystkim to, że władze w szczególności Autonomii Palestyńskiej, ale także Hamas, są w dużym stopniu oderwane od rzeczywistości, codzienności Palestyńczyków, że są nierelewantne, są zmarginalizowane - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Palestyna Autonomia Palestyńska Strefa Gazy

Prof. Münnich o eskalacji konfliktu Izrael-Palestyna: to samonapędzająca się machina

- Każda rakieta wystrzelona ze Strefy Gazy potwierdza tezę izraelskiej prawicy, że Arabowie to terroryści, a każda bomba zrzucona w odwecie przez Izrael na Strefę Gazy potwierdza tezę Hamasu, że Izrael to okupanci, z którymi trzeba walczyć - tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 prof. Maciej Münnich, znawca historii i polityki na Bliskim Wschodzie z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Strefa Gazy Izrael Palestyna

Rakowski o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie: tygodnie napięć obróciły się w niekorzystną sytuację

- Bardzo ważne jest stanowisko Turcji, której prezydent mobilizował Palestyńczyków do dalszego oporu. Zdaniem arabskich obserwatorów jest to rodzaj podpuszczenia palestyńskiej ulicy - skomentował w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, publicysta i komentator polityki bliskowschodniej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Bliski Wschód Izrael Hamas Palestyna

200. rocznica urodziny Napoleona Bonaparte. Łysiak: karzeł i bóg wojny to owoce brytyjskiej propagandy

- Wystarczy sięgnąć do historii wielu kolejnych koalicji antynapoleońskich. Za każdym razem stała za nią Korona Brytyjska. Początek wojen, w które wkracza Napoleon w dobie szalejącej rewolucji, to przecież wojna z koalicją przygotowaną przez Brytyjczyków - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Łysiak, pisarz, publicysta historyczny. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Francja Napoleon Bonaparte HISTORIA

"Problemy wynikają z nałożenia wzajemnych sankcji". Paszak o umowie inwestycyjnej między UE a Chinami

- Trwają prace techniczne nad tłumaczeniem tekstu umowy, nadal trwają ostateczne poprawki prawnicze i komunikat wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej stanowi raczej właśnie taką konstatację, związaną z obecnym stanem stosunków Unia Europejska-Chiny, w tym wymiarze politycznym - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Paszak z Warsaw Institute, analityk ds. Azji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Chiny Unia Europejska Komisja Europejska

"Senny koszmar Kremla". Grzywaczewski o wspólnych obchodach 3 maja przywódców państw naszego regionu

- Byłem wzruszony słuchając wspólnych deklaracji prezydentów Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii, którzy razem świętują 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uważam, że to jest wspaniały dzień - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i autor książek o Europie Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Antoni Opaliński Tomasz Grzywaczewski Litwa Łotwa Estonia Rosja 3 Maja konstytucja 3 maja

Sto dni rządów Joe Bidena. Jacek Saryusz-Wolski: pewnych zmian nie da się nie dostrzec

- Głównym moim zarzutem wobec administracji Bidena jest niezastosowanie wiszących, gotowych do podpisu sankcje wobec Rosji oraz to, że USA przedłożyły interes Niemiec, czy relacji amerykańsko-niemieckich, nad interesy Europy Środkowo-Wschodniej i ich relacje z tymże regionem. To jest brutalna prawda, nie można udawać, że jej nie ma - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Ameryka Północna USA Joe Biden Donald Trump polityka zagraniczna USA Rosja

Relacje na linii USA-Iran. Prof. Münnich: jest szansa na ich odnowienie

- W tej chwili rządzą Demokraci, którzy mają przewagę w Kongresie, swojego prezydenta związanego z prezydentem Obamą, który w 2015 roku zawarł z Iranem umowę. Wydaje się, że Amerykanie znów są zdeterminowani, choćby z tego prostego powodu, że - jak sami przyznają - wobec zagrożenia ze strony Chin nie są w stanie być zaangażowani na tak wielu frontach - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Münnich, historyk z KUL, ekspert od Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński USA Iran polityka zagraniczna USA Izrael

Napięcia wokół brexitu. Dr Przemysław Biskup: sytuację na Wyspach wyciszyła dopiero śmierć księcia Filipa

- Od dobrych kilku tygodni mieliśmy do czynienia z bardzo wysokim napięciem. W okolicach świąt wielkanocnych były zamieszki. Później, to paradoksalnie zabrzmi w tym kontekście, "na szczęście" nastąpił zgon księcia Filipa, który spowodował, że główni autorzy tych zamieszek, czyli unioniści przyjęli tę żałobę i to się wyciszyło - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup (PISM). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Wielka Brytania Irlandia Brexit Unia Europejska Irlandia Północna

Wojskowi ostrzegają rząd Francji przed wojną domową i islamem. "To nie pierwszy taki przypadek"

- To jest list, który nie nawołuje do puczu, w przeciwieństwie do tego, co powiedziała pani minister, co powiedzieli niektórzy przedstawiciele skrajnej lewicy - stwierdził na antenie Polskiego Radia 24 Olivier Bault z "Do Rzeczy", odnosząc się do głosów francuskich generałów, którzy ostrzegają przed wojną domową w ich kraju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Francja islam

"Wynik słabego funkcjonowania państwa". Dr Lubina o dramatycznej sytuacji w Indiach

- Administracyjnie Indie nigdy nie były szczególnie silnym państwem. To, co je teraz dotyka, obnaża ich słabości i jest wyzwaniem, któremu służba zdrowia ledwo daje radę, jeżeli w ogóle - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Lubina ekspert ds. Dalekiego Wschodu (Uniwersytet Jagielloński). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Antoni Opaliński pandemia COVID-19 koronawirus Indie Chiny

Sytuacja epidemiczna w Indiach. "Liczba zgonów jest dużo wyższa, niż pokazują statystyki"

- Sytuacja w Indiach jest rzeczywiście bardzo poważna, dlatego, że o ile przy pierwszej fali zachorowań wydawało się, że służba zdrowia miała wystarczające możliwości leczenia osób, które ciężko przechodziły COVID-19, to teraz są one niewystarczające. Prawdopodobnie liczba zgonów jest wyższa, niż się podaje - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Iwanek, indolog, kierownik Ośrodka Badań Azji z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński pandemia COVID-19 koronawirus Indie

"To zacieśnienie współpracy Trójkąta Lubelskiego". Paweł Bobołowicz o wizycie polskiej delegacji na Ukrainie

- Ta wizyta odbywała się w ramach Trójkąta Lubelskiego, nowej formuły, która zaistniała. Jest to współpraca na poziomie ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy. Dzięki tej wizycie nastąpiła też współpraca na poziomie parlamentarnym, bo w tej wizycie brali udział wiceprzewodniczący parlamentu Litwy i Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, korespondent polskich mediów na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Ukraina Europa Wschodnia Donbas Bliski Wschód Europa Władimir Putin Antoni Opaliński Unia Europejska

Kolejny dzień szczytu klimatycznego. Wiech: prezydent Polski występował nie tylko w imieniu naszego kraju

- Kluczową kwestią, jaka miała być narracją polskiego prezydenta, osią, wokół której strona polska przedstawia swoje racje, jest tzw.sprawiedliwa transformacja, jeśli chodzi o dochodzenie do niskoemisyjnej gospodarki i obniżanie ciężaru środowiskowego z funkcjonowania energetyki czy przemysłu - powiedział w Polskim radiu 24 Jakub Wiech (Energetyka24).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 ŚWIAT klimat Joe Biden energetyka Andrzej Duda Antoni Opaliński