Polskie Radio
Section05
Antoni Opaliński

Sytuacja pandemiczna we Włoszech. Ekspert: obostrzenia takie jak w Polsce

- Włosi są podzieleni. To jest tak, że 20 proc. Włochów uważa, iż restrykcje są właściwe, nawet należałoby je zaostrzyć. 30 proc. sądzi, że dobrze jest tak, jak jest, a to, co robi rząd, jest zrozumiałe. Cała reszta albo nie ma zdania, albo myśli, że te restrykcje są zdecydowanie zbyt daleko idące, zabijają włoską gospodarkę. Te opinie świetnie współgrają z opiniami politycznymi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Podemski, historyk, italianista.           
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio Antoni Opaliński Europa Włochy

Olga Doleśniak-Harczuk o przewodniczącym niemieckiej CDU: ma z Rosją dobre relacje

- Armin Laschet nigdy nie deklarował, że Nord Stream 2 jest dla niego jakąś przeszkodą, albo czymś, co nie pozwalałoby mu w nocy spać. Przypomnę, że w kampanii wyborczej do objęcia stanowiska szefa CDU, w której brali udział Friedrich Merz i Norbert Roettgen. Kiedy okazało się, że Aleksiej Nawalny będzie leczony w berlińskiej klinice, to Norbert Roettgen i Friedrich Merz od razu zaczęli łączyć tę sprawę z NS 2 i wymagać od rządu niemieckiego reakcji na to - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z miesięcznika "Nowe Państwo". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Niemcy CDU Rosja Nord Stream 2

Co UE zrobi ws. Nawalnego? Dominika Ćosić tłumaczy mechanizm, który powtarza się od lat

- Najpierw jest święte oburzenie: "jak Rosja ośmieliła się znowu to zrobić?". Jest szereg protestów, rezolucji Parlamentu Europejskiego, apeli do władz rosyjskich, po czym jest chwila konsternacji i wszystko wraca na utarte tory w ramach "business as usual" i dalej robimy z Moskwą interesy - mówiła w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić, publicystka i korespondentka TVP w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  polityka ŚWIAT Antoni Opaliński Aleksiej Nawalny Europa Rosja areszt Francja Niemcy dyplomacja

Ekspert ds. wschodnich: dla Kremla kłopotem nie są demonstracje, ale powrót Nawalnego do Rosji

- Deklaracja Nawalnego, że wraca do kraju, zupełnie zniszczyła plany rosyjskich władz. Sam fakt, że jest tutaj na miejscu, jest dla nich dużo bardziej kłopotliwy niż gdyby został na emigracji - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich Warsaw Institute.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Aleksiej Nawalny Rosja Europa protest demonstracje opozycja propaganda

Prof. Krasnodębski o zakupie przez Niemcy dodatkowych szczepionek: solidarność europejska jest fasadą

- Niby są wspólne zakupy i podział szczepionki według liczby mieszkańców, ale na boku bogate kraje kupują sobie ją w sposób ukryty, tak jak Niemcy. Gdy Angela Merkel mówiła o solidarności oraz wspólnych zakupach na zasadzie umowy między państwami, to w tym samym czasie Niemcy zapewnili sobie dodatkowe szczepionki - powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Zdzisław Krasnodębski Niemcy Angela Merkel Unia Europejska szczepionka koronawirus Europa

"Służby w ogóle nie obstawiły Kongresu". Irena Lasota o wydarzeniach w USA

- Kapitol jest przede wszystkim budowlą, której można świetnie bronić. Pokazano to latem, kiedy w Waszyngtonie odbywały się marsze Black Lives Metter. (...) Dziwne jest to, że ci, którzy dbają o bezpieczeństwo Kongresu, w ogóle go nie obstawili - mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, dziennikarka, publicystka i pisarka na co dzień mieszkająca w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Waszyngton wybory prezydenckie w USA wybory w USA Donald Trump Joe Biden Antoni Opaliński Irena Lasota Polskie Radio 24

"Demokraci sprawiają wrażenie, że chcą ukarać Trumpa". Irena Lasota o wydarzeniach w USA.

 - Nawet jeśli to by miała być rozprawa w Kongresie, nie można, w chyba najważniejszej w tym kraju, sprawie, dyskutować i głosować w ciągu kilku godzin - mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, dziennikarka, publicystka i pisarka na co dzień mieszkająca w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Waszyngton wybory prezydenckie w USA wybory w USA Donald Trump Joe Biden Antoni Opaliński Irena Lasota Polskie Radio 24

"Polityczne trzęsienie ziemi". Ekspert o wyborach do Senatu USA w Georgii

- Georgia, to stan, który od ponad 30 lat jest stanem typowo republikańskim, tam Republikanie wygrywali bezproblemowo. Natomiast w tym roku mamy po prostu polityczne trzęsienie ziemi - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Winiarski, amerykanista i publicysta tygodnika "Niedziela". Odniósł się w ten sposób do prognozowanych (bo wciąż jeszcze nie ostatecznych) wyników drugiej tury wyborów do Senatu USA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone wybory w USA Polskie Radio 24 Antoni Opaliński

Aleksandra Rybińska o wyborach szefa partii CDU: Angela Merkel jest niezastąpiona

- Wszyscy kandydaci, których mamy, a jest ich trochę, na pierwszy rzut oka nie ma takiego samego formatu jak "teflonowa kanclerz". W związku z tym wybór będzie trudny, to pewne. To widać już teraz. CDU jest bardzo podzielone, jeśli chodzi o potencjalnych kandydatów - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Aleksandra Rybińska, publicystka "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio Antoni Opaliński ŚWIAT CDU Niemcy Angela Merkel Europa

"Ważą się losy Joe Bidena". Andrzej Kohut o wyborach senackich w Georgii

- Gra toczy się o to, ile Joe Biden będzie w stanie w ogóle zrobić w ramach dwóch pierwszych lat swojej prezydentury. Stawka jest ogromna. Zainteresowanie Georgią jest bezprecedensowe. Ta dogrywka skupiła na sobie uwagę całej Ameryki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Kohut z Klubu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump Joe Biden Ameryka Północna Georgia

Pandemia koronawirusa. Dr Michał Lubina: Chiny wychodzą z niej wzmocnione

- Końcówka roku 2020 jest dla Chin bez wątpienia lepsza niż końcówka roku 2019, dlatego, że rok temu o tej samej porze był początek pandemii. Trwało uciszanie tych, którzy ostrzegali, czym się to może skończyć. W efekcie mamy pandemię, a nie epidemię. Jednak o tym się już mało pamięta, bo w naszej cywilizacji cyfrowej to, co było rok temu to prehistoria - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio Antoni Opaliński ŚWIAT Chiny

Odbudowa gospodarki po pandemii. Stodolak: Polska przechodzi ten kryzys relatywnie suchą stopą

- Ten rok to jeden wielki eksperyment polegający na testowaniu pewnej teorii ekonomicznej, która się pojawiła w rozważaniach teoretyków nie tak dawno. To nowoczesna teoria monetarna. Na początku wszyscy ją wyśmiewali. Polega ona na stwierdzeniu, że możemy drukować pieniądze, możemy gospodarkę stymulować, dopóki nie osiągniemy stanu pełnego zatrudnienia, dopóty jest to bezpieczne, czyli nie grozi nam inflacja - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Stodolak z "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump Joe Biden Ameryka Północna GOSPODARKA

Kazimierz Gajowy: Libanowi grozi zagłada

- Liban się stacza. Grozi mu zagłada. Dewaluacja (...) monety sprawiała, że  ten kraj nie jest wstanie importować. A praktycznie 80 proc. produktów żywnościowych i środków czystości pochodziło z importu. Grozi nam całkowita zapaść - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Kazimierz Gajowy, prezes Fundacji Fenicja im. św. Charbela.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio Armenia Kazimierz Gajowy Antoni Opaliński Liban pomoc

Prof. Józef Fiszer: koncepcja federalizacji UE jest anachroniczna

- Ciągle się straszy państwa członkowskie, zwłaszcza Polskę, czy inne kraje, które dołączyły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, unią federalną. Moim zdaniem nie ma co straszyć Polaków unią federalną. Ta koncepcja jest już mocno anachroniczna - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Józef Fiszer z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Unia Europejska budżet UE 2021-2027