Polskie Radio
Section05
Antoni Opaliński

Analityk OSW: Friedrich Merz obrał bardziej krytyczny kurs w stosunku do Rosji niż Angela Merkel

- Faktycznie Friedrich Merz obrał bardziej antyrosyjski, o wiele bardziej krytyczny kurs w stosunku do Rosji i bardzo mocno odcina się od dorobku Angeli Merkel na tym polu - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Kędzierski (analityk OSW). Gościem audycji była również Olga Doleśniak-Harczuk (Nowe Państwo). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy polityka Polskie Radio 24 Antoni Opaliński

"Wkraczamy w fazę rewaloryzacji w stosunkach polsko-niemieckich". Cywiński o wizycie Friedricha Merza w Polsce

- Niemcy uświadamiają sobie, iż Polska nie jest już krajem, który można traktować, tak jak jeszcze kilka lat temu, czyli protekcjonalnie, jak zacofaną prowincję, której władze zadowalały się okazjonalnym pustosłowiem, poklepywaniem po ramionach - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński (portal wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Niemcy polityka POLSKA relacje polsko-niemieckie

Rosja chce wchłonąć Donbas? Parafianowicz: stawiających opór spotkają represje

- Obserwując to, co się dzieje w komunikatorach na kontach rosyjskich, wygląda na to, że postawiono  na wariant inkorporacyjny, wchłonięcia tych terenów bezpośrednio do Federacji Rosyjskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej", pytany o przyszłość Donbasu. - Nie możemy abstrahować od specyfiku wschodu i południa Ukrainy, a ci, którzy będą stawiali opór, najpewniej spotkają się z represjami - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Antoni Opaliński Zbigniew Parafianowicz infografika

Reparacje od Niemiec. Karnowski: prezes PiS zaakcentował kwestię równości

- Często cieszymy się, że ambasador Niemiec w Polsce w czasie rocznic wyraża skruchę, czy opuszcza flagę do połowy masztu, ale to wszystko jest na rynek krajowy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski z tygodnika "Sieci" komentując wystąpienie prezesa PiS. - Dyplomacja niemiecka i państwo niemieckie nie mówi o zbrodniach na Polakach w swojej codziennej aktywności, musimy walczyć o zmianę tego - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  polityka Jarosław Kaczyński Antoni Opaliński

Upada rząd we Włoszech. Tomasz Łysiak: w tle sprawa wojny na Ukrainie

- Mario Draghi przyjął linię atlantycką (…) wpierania Ukrainy. W przestrzeni medialnej zaczęły się pojawiać głosy przedstawicieli Ruchu Pięciu Gwiazd mówiące o tym, że trzeba postawić pewne granice pomocy Ukrainie, a na pewno nie należy wysłać tam broni - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Łysiak, dziennikarz i pisarz, komentując przyczyny upadku włoskiego rządu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja Unia Europejska Antoni Opaliński Włochy

Siódmy pakiet sankcji wobec Rosji przyjęty. Płomecka: nie dotyka sektora energetycznego

- Nawet przedstawiciele Unii Europejskiej, unijni urzędnicy i dyplomaci nie mówią "siódmy pakiet", mówią, że to jest pakiet uzupełniający sześć dotychczas nałożonych, wyjaśniający i rozszerzający. Na pakiet bardziej obszerny i ambitny trzeba poczekać, zapewne zostanie przyjęty po wakacjach - mówiła w Polskim Radiu 24 Beta Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sejm wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Unia Europejska Antoni Opaliński sankcje Unii Europejskiej sankcje Beata Płomecka

Dymisja Piotra Naimskiego. Wojciech Jakóbik o przyczynach takiej decyzji

- Oczywiście można spierać się o jego politykę w odniesieniu do importu energii do Polski, w odniesieniu do planów rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu (...), ale trudno nie odczytywać wczorajszego ruchu w kontekście także wczorajszego wolnego zgromadzenia Lotosu, które potwierdziło, że większość udziałowców popiera fuzję - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik (Biznes Alert).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Naimski polityka Polskie Radio 24 Antoni Opaliński

Czołgi Abrams już w Polsce. Jan Parys: przygotowujemy się na nowe zagrożenia

- Wojna na Ukrainie pokazała, że jednej strony bardzo ważna jest obrona przeciwlotnicza, z drugiej zaś, aby zatrzymać przeciwnika, niezbędne są artyleria i czołgi, wyrzutnie rakiet, także sprzęt ściśle ofensywny, by zrobić to, zanim przekroczy nasze granice - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Władimir Putin Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Jan Parys Antoni Opaliński

Podsumowanie obecności Bidena na Bliskim Wschodzie. Prof. Boćkowski: sukcesem jest już sama wizyta

- Same surowce energetyczne nie były głównym celem tej wizyty, bo pod tym względem zyski Stanów Zjednoczonych są niewielkie. Zyskiem jest to, że doszło do takiego spotkania i że administracja Joe Bidena zdecydowała się zjawić na Bliskim Wschodzie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski, (politolog, Uniwersytet w Białymstoku).     
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT USA Joe Biden Bliski Wschód dyplomacja polityka zagraniczna USA

PR24 Gaz nie płynie przez Nord Stream 1. Doleśniak-Harczuk: w Niemczech widać niepokój

- Mówi się o tym, że kryzys gazowy, inflacja, kłopoty z łańcuchami dostaw trwające jeszcze po pandemii mogą doprowadzić do tego, że Niemcy będą miały już na Boże Narodzenie pustą część półek sklepowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sejm wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Unia Europejska Antoni Opaliński Nord Stream gaz ziemny