Polskie Radio
Section05
Antoni Opaliński

PR24 "Perspektywy nie są kolorowe". Dr Andrzejewski o kruszejących filarach gospodarki Niemiec

- Niemiecka gospodarka opierała się w przeszłości na trzech głównych filarach: taniej energii z Rosji, relatywnie taniej sile roboczej z Europy Środkowej i Wschodniej oraz na chińskim rynku zbytu - wyliczył w Polskim Radiu 24 analityk Instytutu Zachodniego dr Piotr Andrzejewski. - Te trzy filary albo już się skruszyły i nie istnieją, albo się chwieją i zaraz mogą się przewrócić - zaznaczył. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Niemcy ŚWIAT

PR24 Kryzys migracyjny we Włoszech. Prof. Kleiber: Unia Europejska zaniedbała tę sprawę

- Cały świat stoi przed ogromnym wyzwaniem. Dużo mówimy o konfliktach między państwami, o problemach klimatycznych, a migracje nie miały jakoś pierwszego miejsca w mediach w ostatnim okresie. To źle. Unia Europejska zaniedbała tę sprawę i podjęła szereg wadliwych decyzji osiem lat temu i do dzisiaj nie potrafiła sobie z tym dać rady - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny magazynu "Wszystko co najważniejsze".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Michał Kleiber ŚWIAT Europa Unia Europejska migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023

PR24 Anna Gembicka: otwarcie polskiego rynku na zboże z Ukrainy uderzy w bezpieczeństwo żywnościowe

Utrzymanie zakazu wwozu zboża z Ukrainy do Polski to kwestia strategiczna. Jeżeli ceny będą niskie, jeżeli sytuacja na rynku będzie niestabilna, to trudno będzie przekonać rolników, żeby dalej prowadzili produkcję, a tym samym to w perspektywie kilkunastu-kilkudziesięciu lat to będzie się przekładało na osłabienie bezpieczeństwa żywnościowego - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Gembicka Antoni Opaliński POLSKA polityka rolnictwo zboże Ukraina

PR24 Zmiany kierunków migracji uchodźców z Ukrainy. Przybywa ich w Niemczech, ubywa - w Polsce

Od sierpnia 2022 roku liczba obywateli Ukrainy objętych ochroną tymczasową wzrosła w 21 krajach członkowskich UE. Największy przypływ zanotowały Niemcy - ponad 410 tys. osób. W sześciu państwach UE ta liczba zmalała, najbardziej w Polsce - o ponad 350 tys. - wynika z raportu zatytułowanego "Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej". Współautor raportu i koordynator projektu Anatoliy Zymnin mówił o tym w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński uchodźcy Ukraina migracja

PR24 Reforma UE. Saryusz-Wolski: jest radykalna propozycja centralizacji, ograniczenie weta i kompetencji państw

- Raport proponuje radykalną centralizację Unii przez przekształcenie jej de facto w scentralizowane europejskie superpaństwo z nikłą kontrolą demokratyczną, czy wręcz jej umykające. Dzieje się to kosztem państw członkowskich - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, komentując propozycje zespołu w PE, który przygotował raport dot. radykalnych zmian w ustroju UE.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska reforma ue Jacek Saryusz-Wolski Antoni Opaliński

PR24 "Wykorzystała błędy swoich poprzedników". Kacper Kita o fenomenie Giorgii Meloni

- Giorgia Meloni umiejętnie budowała swój wizerunek jako jedynej siły prawicowej, która nigdy na żaden układ z lewicą nie pójdzie, co w praktyce pozwoliło jej dojść do władzy, a tam przyjąć dużo bardziej umiarkowany, pragmatyczny, wyważony kurs - powiedział w Polskim Radiu 24 Kacper Kita z portalu "Nowy ład" i autor biografii włoskiej premier.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Giorgia Meloni Włochy Europa Europa Zachodnia

PR24 Tarcze i programy dla polskiej gospodarki. Poseł PiS: dzięki temu przedsiębiorstwa przetrwały

- Od 2015 r., kiedy przejęliśmy rządy w Polsce, gdy uszczelniliśmy system finansów publicznych, gdy nasza gospodarka stała się jeszcze bardziej konkurencyjna, zaczął się bardzo wysoki wzrost gospodarczy - mówiła w Polskim Radiu 24 senator Maria Koc (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja GOSPODARKA POLSKA Maria Koc Antoni Opaliński 500+ tarcza antyinflacyjna tarcza antykryzysowa

PR24 Początek roku szkolnego. Wiceminister edukacji: kończymy reformę oświaty

Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki powiedział w Polskim Radiu 24, że z rozpoczętym rokiem szkolnym wiązane są duże nadzieje, będzie to bowiem rok kończący reformę systemu edukacji. Gość audycji podkreślił, że resort liczy na realizację podstawy programowej bez żadnych zakłóceń.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński edukacja POLSKA reforma szkolnictwa Ministerstwo Edukacji i Nauki

PR24 Program "Przyjazne osiedle". Dr Bartoszewicz: powinien być szeroko poparty przez całą scenę polityczną

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, stwierdził w Polskim Radiu 24, że rolą państwa jest skoordynowanie systemu, który odpowiednio zrewitalizuje osiedla mieszkaniowe i poprawi jakość życia Polaków. Gość audycji ocenił, że program "Przyjazne osiedle", ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość, jest trafiony i odpowiedni w tym zakresie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Antoni Opaliński budownictwo PRL mieszkania polityka

PR24 Demonstracja przez ambasadą Niemiec w Warszawie. Sakiewicz: wybaczyć można wtedy, kiedy sprawca uzna swoją winę

Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz mówił w Polskim Radiu 24, że Niemcom trzeba przypominać, co nam zrobili i z czego się nie rozliczyli. Dlatego - jak mówił - o godz. 18.00 przed ambasadą Niemiec w Warszawie zaplanowano manifestację współorganizowaną przez warszawski Klub Gazety Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Tomasz Sakiewicz POLSKA polityka Gazeta Polska Niemcy II wojna światowa HISTORIA reparacje wojenne

PR24 Sara Nowacka: może dojść do powtórzenia warunków, które spowodowały arabską wiosnę

- Wielu analityków mówi, że możemy mierzyć się z powtórzeniem tych warunków, które doprowadziły do arabskiej wiosny. (...) Znów mamy falę, kiedy w ciągu najbliższych 10 lat na rynek pracy wejdzie znowu duża liczba młodych ludzi i w związku z tym mówi się, że właśnie ta demografia będzie w najbliższej dekadzie największym wyzwaniem dla Bliskiego Wschodu. A sytuacja młodych na Bliskim Wschodzie niestety się nie poprawia - mówiła w Polskim Radiu 24 Sara Nowacka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Afryka Bliski Wschód Antoni Opaliński

"Pytanie referendalne jest w pełni zasadne". Jan Parys o barierze na granicy z Białorusią

- Można się zastanawiać czy pytać w referendum o sprawy rozstrzygnięte przez rząd, czy zapisy konstytucyjne, tym niemniej trzeba pamiętać, że np. obrona polskiej granicy z Białorusią napotkała duże ataki niektórych polityków ze strony opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Ukraina wojna na Ukrainie Antoni Opaliński Jan Parys

PR24 Heinz Reinefahrt, kat Woli. Dlaczego niemiecki zbrodniarz nie poniósł odpowiedzialności?

- To, co mnie najbardziej zaszokowało w rzezi Woli, to postawa policjantów z Kraju Warty - powiedział w Polskim Radiu 24 filmowiec i autor dokumentu "Rzeź woli. Akt oskarżenia" Rafał Geremek. - Tu mamy zwykłych ludzi, którzy przyjeżdżają do Warszawy 5 sierpnia, jedzą śniadanie, i idą mordować. To jest szokujące. Heinz Reinefahrt był kimś takim - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Opaliński Powstanie Warszawskie historia Polski Niemcy

PR24 Niemiecki historyk: w Niemczech wiele się zmieniło w kwestii pamięci o Powstaniu Warszawskim

Niemcy coraz bardziej interesują się historią II wojny światowej, potrafią oddzielić Powstanie w Getcie od Powstania Warszawskiego, ale na poziomie politycznym ta zmiana nie ma przełożenia na stosunek do polskich roszczeń reparacyjnych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Stephan Lehnstaedt, historyk, wykładowca akademicki Touro University Berlin. W audycji "Geopolis” prof. Lehnstaedt odpowiedział również na pytania dotyczące reakcji rządu federalnego na polskie roszczenia reparacyjne i tego, czy blisko rok od upublicznienia Raportu Strat Wojennych, stanowisko Berlina uległo zmiękczeniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Opaliński Niemcy historia Polski II wojna światowa

PR24 Gen. Komornicki prognozuje dalszy rozwój sytuacji na froncie. "Ukraina potrzebuje broni"

- Wojna na Ukrainie uzależniona jest od dostaw samolotów, rakiet dalekiego zasięgu oraz amunicji i artylerii, które pozwoliłoby pokonać Rosjan w ufortyfikowanej strefie śmierci - mówił w Polskim Radiu 24 były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, gen. Leon Komornicki. - To, co obserwujemy, nie jest kontrofensywą - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Opaliński wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2023