Seniorzy skarbem społeczeństwa. Czy konflikt pokoleń narasta?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 14:19
- Tak jak kiedyś na jednego emeryta przypadało pięciu pracujących, tak niedługo na jednego emeryta będzie przypadało niewiele ponad dwóch pracujących. Obciążeniem osób, które mają na głowie swoje dzieci, kredyty, będzie też coraz większe obciążenie emerytalne. Ten system jest więc nie do utrzymania - wyjaśniał dr Marcin Kędzierski z Klubu Jagiellońskiego.
Audio
  • Dr Marcin Kędzierski w konflikcie pokoleń w czasie pandemii (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Beautiful landscape

Kryzys wywołany pandemią mimo wielu oznak społecznej solidarności może wyostrzyć podział na młodych i starych. Stanie się tak, jeśli się nie przestaniemy zastanawiać, jak seniorzy mogą się przydać społeczeństwu. - Jesteśmy w pewnym ciągu zdarzeń od kryzysu finansowego w 2008 roku i obecny kryzys domyka te zmiany, które wówczas zostały symbolicznie zapoczątkowane. Tak jak kryzys z 2008 roku napędził wojnę klasową, później mieliśmy wojnę klimatyczną i zwieńczeniem tego jest obecny kryzys. Dlatego, że do tej pory to starzy ignorowali młodych, ignorowali strajki klimatyczne - argumentował ekonomista.

- Często było tak, że mówiono młodym, że kiedyś też było ciężko, więc wy możecie pracować na śmieciówkach. To napięcie narastało. Teraz mamy swoistą zemstę, choć ta zemsta nie jest bezpośrednio spowodowana przez młodych, ale młodzi mówią: dlaczego mamy się zamykać, dlaczego mamy wprowadzać drakońskie restrykcje. które uderzają w nasze biznesy, w nasze życie, żeby uratować tych "starych", którzy wcześniej nie chcieli dać nam normalnych umów, nie chcieli się o nas zatroszczyć, nie dbali o klimat i myśleli tylko o sobie - tłumaczył ekspert Klubu Jagiellońskiego.

ziemia1200.jpg
Bogdan Góralczyk: przechodzimy przez największy zwrot w dziejach ludzkości

Zmiany demograficzne nie pozostawiają złudzeń. - Po drugiej wojnie światowej średnia wieku to było niecałe 60 lat, obecnie ta średnia wydłużyła się o ok. 20 lat. Dzisiaj jest to ponad 10 mln osób w Polsce, co 4 Polak to osoba, która przekroczyła wiek emerytalny, nie da się ich schować, ukryć, nie zauważać. - stwierdził dr Marcin Kędzierski. - Te osoby są dziś na garnuszku osób młodszych, a mimo że odkładali, ich oszczędności emerytalne nie były ogromne. Dzisiaj pokolenie 30-40 latków musi utrzymywać swoich rodziców, a także swoich dziadków. 

Taka sytuacja wymaga od młodszych pokoleń nowego spojrzenia na osoby starsze. - Odwołuję się do myśli, którą papież Franciszek parę lat temu przedstawił, że "ubodzy są skarbem Kościoła", parafrazując można powiedzieć, że seniorzy są skarbem naszego społeczeństwa - zaznaczył ekonomista.

Zachęcamy do wysłuchania całości rozmowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: dr Marcin Kędzierski (Klub Jagielloński)

Data emisji: 16.04.2020

Godzina emisji: 17.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stosunki polsko-żydowskie i polsko-izraelskie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 18:46
- Trzeba odróżnić jedne relacje od drugich. My mieszkający tu Żydzi polscy jesteśmy na bieżąco obeznani z tą najnowszą, jak i z tą głębszą historią. O Izraelczykach tego samego powiedzieć się nie da - mówił w Dwójce Artur Hofman, reżyser i prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Góralczyk: przechodzimy przez największy zwrot w dziejach ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 18:00
- Uważam, że to, czego jesteśmy świadkami, to coś mocniejszego, niż kryzys globalizacji. To jest przesilenie cywilizacyjne, na które złoży się kilka kryzysów - mówił w Programie 2 Polskiego Radia politolog z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń