Prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska: jestem łódzką patriotką

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 19:42
- Pochodzę z rodziny łódzkich włókienników i kamieniczników. Mogę więc powiedzieć, że korzenie moje są arcyłódzkie. Jako historyk Łodzi XIX-wiecznej i początków wieku XX właściwie do dzisiaj jestem zafascynowana tym miastem - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia wybitna teatrolog.
Prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, 2011 r.
Prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, 2011 r.Foto: Bartosz KRUPA/East News

Posłuchaj
28:39 Dwójka 20.10.2020 OWZK.mp3 Spotkanie z teatrolog prof. Anną Kuligowską-Korzeniewską (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska - teatrolog, łodzianka, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Przez wiele lat związana z tą uczelnią, obecnie wykłada na Akademii Teatralnej w Warszawie. Habilitowała się w oparciu o rozprawę "Scena obiecana. Teatr polski w Łodzi w latach 1844-1918". W 2018 roku pod tytułem "Polska Szulamis" ukazał się zbiór jej prac - efekt wieloletnich badań - poświęconych teatrowi żydowskiemu w Polsce.

Czytaj także:

W tym roku wyróżniona została nagrodą specjalną miesięcznika "Teatr" za "ogromny wkład w budowanie historii teatru i dramatu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem prac poświęconych żydowskiej kulturze teatralnej w Polsce". - Złożyło się na to wiele lat pracy, wiele napisanych stronic, wiele wydanych tomów. Także wiele prac zbiorowych, konferencji naukowych oraz pedagogika, bo prowadziłam i wciąż prowadzę kursy teatru i dramatu - tłumaczyła prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska.

Wśród pozostałych laureatów tegorocznych nagród miesięcznika "Teatr" znaleźli się: Mariusz Treliński (Nagroda im. Konrad Swinarskiego) za inscenizację "Halki" oraz Eliza Borowska i Jacek Braciak (Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza).

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Anna Lisiecka

Gość: prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska (teatrolog)

Data emisji: 20.10.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Szkoła pisania Elizabeth Bishop

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 11:28
"W sztuce tracenia nie jest trudno dojść do wprawy" - pisała w jednym ze swoich najsłynniejszych wierszy Elizabeth Bishop. Nieraz w Dwójce rozmawialiśmy o tym, jak znakomitą była poetką. Zmarła w 1979 roku amerykańska pisarka była także autorką opowiadań, szkiców, artykułów, esejów, próz poetyckich, o czym przekonujemy się dzięki wydanej ostatnio książce "Amerykańska szkoła pisania".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Literacka im. Herberta. Durse Grünbein: poeta nurkuje w głąb czasu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 13:35
- Poruszamy się w innym medium, istnieje tam ciągłość czasu i przestrzeni. Poeta może cofnąć się do starożytnego Rzymu, do średniowiecza, a nagle trafi na róg ulicy w Warszawie, który istnieje wczoraj - mówił w Programie 2 Polskiego Radia niemiecki poeta Durse Grünbein, tegoroczny laureat Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń