Bartosz Paszcza: potrzebne są stosowne regulacje dla mediów społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 19:00
- O tym, co widzimy w mediach społecznościowych, decydują algorytmy. Treści kontrowersyjne są bardziej promowane względem tych wyważonych - mówił w Dwójce Bartosz Paszcza - ekspert technologii cyfrowych w Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Song_about_summer

Posłuchaj
24:28 Dwójka O wszystkim z kulturą 14.01.2021.mp3 Bartosz Paszcza o wolności słowa w internecie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Bartosz Paszcza to członek zarządu Klubu Jagiellońskiego zajmujący się nowymi technologiami i szef działu „Techno-republikanizm”. Prowadzi również podcast „ScepTech”. W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o roli mediów społecznościowych i wolności słowa w internecie.

Cenzura w internecie free shutt-1200.jpg
Cenzura w mediach społecznościowych. Prof. Lewicki: niesłychane, jak łatwo demokracja wpada w totalitaryzm

- Przez lata widzieliśmy coraz większe zainteresowanie tematem wolności słowa w internecie. Moment zwrotny to zablokowanie w listopadzie linkowania do publikacji New York Post. Po raz pierwszy zablokowano publikacje tradycyjnego medium - mówił Bartosz Paszcza. - Musimy też wziąć pod uwagę, że to, co my widzimy na platformach społecznościowych, jest decydowane przez algorytmy. Treści bardziej radykalne są mocniej promowane względem treści spokojniejszych. To jest kluczowy problem, bo platformy przez te algorytmy promują treści kontrowersyjne - dodał.

Patrząc na to, co się działo w 2020 roku i na pierwsze dni 2021 niewiele się w tej kwestii zmieniło. Platformy próbowały zrobić pewne kroki, ale trudno zobaczyć jakiś spójny system moderacji.

Media społecznościowe a debata publiczna

Powstaje coraz więcej analiz, jak media społecznościowe wpływają na debatę publiczną. Jak zmienia się sposób naszego myślenia poprzez korzystanie z tych mediów.

- Nie zgadzam się jednak z tym, że same media społecznościowe są problemem. Media społecznościowe są dzisiaj ogromnie ważne dla debaty publicznej, są ważną przestrzenią, w której możemy się porozumiewać. Decyzje o tym, kto na tych platformach może się promować, podejmuje kilka osób na świecie. To są prezesi firm, którzy nie zostali wybrani w demokratycznych wyborach. Nie są też sędziami i nie powinni nimi być. To są rzeczywiste problemy - tłumaczył gość audycji.

Normalizacja przestrzeni internetowej

- W 2021 roku osiągamy "koniec początku". To jest pewien koniec etapu diagnozy, w którym mówimy sobie, że ok, internet ma dobre strony (pozwala się nam komunikować, wymieniać informacje), ale może być też wykorzystany do złych rzeczy. To szalenie ciekawy moment. Część osób uważa, że jest już za późno, ale ja myślę, że mamy niewiele czasu, żeby się za tę normalizację przestrzeni internetowej zabrać - opowiadał Bartosz Paszcza. - Ja mam potrzebę twardszej regulacji. Żeby można np. odwołać się od decyzji moderacyjnych do niezawisłych sądów. Czy platformy byłyby chętne na to się zgodzić? Nie wiem - dodał.

Czytaj także:

Znaczenie mediów społecznościowych jest dziś ogromne. Trudno znaleźć polityka, który nie miałby swojego konta na Twitterze czy Facebooku. Prowadzenie firmy bez uczestniczenia na portalach społecznościowych jest prawie niemożliwe. W związku z tym te przestrzenie stają się przestrzeniami publicznymi. Dlatego potrzebne są stosowne regulacje. 


pixabay facebook free 1200.jpg
Publicysta: cenzura w mediach społecznościowych zaczyna przypominać "Rok 1984" Orwella

- W ostatnich miesiącach widzimy pierwsze propozycje regulacyjne. To daje nam jakąś perspektywę światełka w tunelu. Podstawą jest wprowadzenie obowiązku przejrzystości i informowania przez platformy zarówno użytkownika, którego się banuje o tym, dlaczego taka decyzja została podjęta, jak i szerzej dane o tym, jakie decyzje zostały podjęte w ostatnich tygodniach, wobec kogo i na jakiej podstawie. Drugim elementem jest umożliwienie odwołania od tej decyzji. Najpierw wewnątrz platformy, a potem odwołanie do jakiejś niezależnej instancji. To są dwa filary tych nowych pomysłów - zakończył Bartosz Paszcza.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Bartosz Paszcza (ekspert technologii cyfrowych)

Data emisji: 14.01.2021

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Chiny zaostrzają kontrolę nad internetem. Koniec z krytyką władz

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 11:05
Chiński władze wprowadziły przepisy nakazujące internautom rejestrowanie się pod prawdziwymi nazwiskami oraz zabraniające publikowania online materiałów krytycznych wobec ustroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andruszkiewicz: wolność słowa musi być zagwarantowana, będą propozycje zmian w prawie dot. internetu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 07:45
Minister w KPRM Adam Andruszkiewicz zapowiada, że jeszcze w I kwartale tego roku gotowe mają być propozycje zmian w prawie dot. internetu. - Wydarzenia w USA były dla nas sygnałem, którego nie można ignorować. Wolność słowa musi być w Polsce zagwarantowana - mówi Andruszkiewicz w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".
rozwiń zwiń