Bohdan Łazuka: w sztuce lepiej skromniej, ale od siebie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 21:00
- Program Drugi odważył się porozmawiać ze starszym panem, który nie chce żyć wspomnieniami, cały czas chce być młody - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Bohdan Łazuka. Popularny aktor, niezrażony pandemią, przypomina o sobie i nowej płycie "Duety".
Bohdan Łazuka
Bohdan ŁazukaFoto: Grzegorz Śledź/PR

Gdyby nie został aktorem, mógłby być... oboistą. Tak przynajmniej ze swadą opowiadał o planach imponowania płci pięknej w latach młodości. Podczas fajfów w nieistniejącej dziś kawiarni "Lublinianka" Bodzio z zazdrością patrzył na Tadeusza Müncha, na co dzień klarnecistę Filharmonii Lubelskiej, a wieczorami saksofonistę. 


Posłuchaj
27:32 Dwójka O wszystkim z kulturą 19 marzec 2021 17_29_59.mp3 Bohdan Łazuka o muzyce, aktorstwie i nowej płycie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Od zachwytu do saksofonu droga nie była jednak prosta. Instrument uważany był wówczas za wroga socjalizmu. - Marian Chyżyński, trębacz, namówił mnie do szkoły muzycznej do Warszawy - opowiadał Bohdan Łazuka. - Zapisano mnie bez egzaminów bardzo chętnie, ponieważ obój jest instrumentem wymagającym specjalnego zadęcia. Byłem jedyny - przyznał. I dorzucił - obój ma to samo krycie, co saksofon i z tego można było przetransponować się na instrument marzeń mojego jestestwa muzycznego.

W bursie adept szkoły muzycznej poznał i zaprzyjaźnił się z Marianem Kociniakiem, Andrzejem Gawrońskim, i Sławomirem Pietraszewskim. - Oni doszli do wniosku, że jestem zgrywus i po co będę dmuchał w jakiś ustnik - wspominał aktor. - Weź się zastanów i chodź do nas, mówili. Bez kokieterii mogę wyznać, że muzyka polska nic nie straciła, a w aktorstwie nie przeszkadzam.

Czytaj także:

W swoim dorobku Bohdan Łazuka ma także udział w niezwykle popularnym za jego młodych lat Kabarecie Starszych Panów. Było to jego, podobnie jak gra na saksofonie, ciche pragnienie. - Przyszli na dyplom estradowy i pan Jeremi wyszedł zza kulis w Szkole Teatralnej i zapytał się: bardzo przepraszam, ale czy pana interesowałby udział w Kabarecie Starszych Panów. Ze snu wyszedłem na jawę, jakbym Pana Boga za nogi złapał.

Źródło: Bohdan Łazuka – temat/Nocny Bohdan

Aktor ma na koncie kilka płyt, a jego wzorem jest Frank Sinatra, którego miał okazję spotkać na koncercie w Polsce. Zapatrzenie w muzyczną sławę nie odebrało mu jednak oryginalności. 

Najwyraźniej żadnych wyzwań się nie boi. Pandemia pokrzyżowała wprawdzie plany promocyjne, ale Bohdan Łazuka niezrażony przypomina o sobie. Nagrał kilka nieoczywistych duetów. Z Maciejem Maleńczukiem śpiewa o urokach nocnego życia, rapuje z najsłynniejszą polską lektorką Krystyną Czubówną, z ust Miki Urbaniak słyszy wyznanie, że odmówiła Tony'emu Bennettowi "z Twojego powodu, Bohdan".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Bohdan Łazuka (aktor)

Data emisji: 19.03.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Artyści o Villas: w Polsce zmarnowano jej talent

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 15:15
Bohdan Łazuka, Zbigniew Wodecki i wieloletni pianista artystki Maciej Kieres wspominają Violettę Villas jako artystkę pogodną i pełną serca, ale niezwykle kontrowersyjną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starsi Panowie. Łączyła ich wspólnota poczucia humoru

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 13:00
 - Kabaret skuteczniej zlikwidował wszystkie podziały niż ówczesny ustrój. Wszyscy oglądali - mówił w Programie 2 Polskiego Radia red. Roman Dziewoński. Bohaterami audycji "Dwie do setki" w Dwójce byli Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski – twórcy słynnego Kabaretu Starszych Panów.
rozwiń zwiń