"W dokumencie nigdy nie wiadomo, co się wydarzy"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 19:15
- Dopiero od niedawna dokument jest nagradzany. W końcu filmy dokumentalne doczekały się, że są pod kątem zdjęć oceniane - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Piotr Rosołowski, laureat Nagrody Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC za pracę nad filmem "Ściana cieni".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Gerain0812

Obraz "Ściana cieni" może stać się pretekstem do ciekawej dyskusji na temat roli operatora, autora zdjęć. W tym wypadku musiał się on dostosować do warunków pogodowych czy tempa nepalskich Szerpów, o których między innymi jest dokument. 


Posłuchaj
28:13 O wszystkim z kulturą Dwójka 7 kwiecień 2021 17_30_13.mp3 Rozmowa z laureatami Nagrody Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Historia dzieje się u podnóża himalajskiej góry, sięgającej niemal 8000 metrów n.p.m. Kumbhakarny, zwanej też Jannu. Dla zachodnich alpinistów to jedna z najtrudniejszych gór świata i wymarzony cel do "zdobycia", dla tubylców święty szczyt. Alpiniści, którzy zamierzają zdobyć dziewiczą wschodnią ścianę Kumbhakarny to wybitny polski wspinacz Marcin Tomaszewski oraz dwukrotni zdobywcy alpinistycznego Oskara (Złoty Czekan) - Dmitri Gołowczenko i Siergiej Nilow z Rosji - czytamy w opisie dokumentu. Ich tragarzem jest Nada, nepalski Szerpa.

Czytaj także:

 - Nie mam doświadczenia himalaistycznego czy alpinistycznego, ale mam trekkingowe. Mogłem sobie wyobrazić, jak jest na 4-5 tysiącach metrów, co dla normalnej zdrowej osoby jest akceptowalne - opowiadał Piotr Rosołowski. - Ale bez współpracy z lokalną ekipą, z Szerpami, którzy nam pomagali, wspierali, bez nich nie dalibyśmy rady tego zrobić.

Nikt z ekipy filmowej nie dotarł na szczyt, ale dokument nie urywa się przedwcześnie. - To było bardzo ryzykowne. Duża część materiału końcowego to są kamery GoPro, które himalaiści mieli przyczepione do kasków - mówił operator. - To coś przypadkowego, ale mającego wyjątkową wartość. To jest coś z miejsc, do których mało kto ma dostęp - podkreślił.

Źródło: Millennium Docs Against Gravity Film Festival/Ściana cieni (The Wall of Shadows) - trailer

W audycji usłyszeliśmy także Bartłomieja Kaczmarka, który został laureatem Nagrody Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC w kategorii najlepszych zdjęć w pełnometrażowym filmie fabularnym za obraz "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Goście: Bartłomiej Kaczmarek i Piotr Rosołowski (operatorzy filmowi)

Data emisji: 7.04.2021

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Paweł Maślona i film o Kościuszce. "To nie będzie zwykłe kino historyczne"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 20:00
- Tym, co mnie pociągnęło w projekcie filmu o Kościuszce, to był ogromny potencjał na opowiadanie filmowe. Druga rzecz to bliski mi bohater – chłop Ignacy, który z wielu powodów jest mi bliski. Od początku czułem, że to dla mnie okazja, by opowiedzieć o chłopstwie, moim pochodzeniu i przodkach - mówił w Dwójce Paweł Maślona – reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Obiecująca. Młoda. Kobieta". Kino zemsty, komedia romantyczna, czy dramat?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 11:34
W audycji mówiliśmy o debiutanckim obrazie Emerald Fennell - jednej z najlepszych propozycji filmowych w ostatnich latach.
rozwiń zwiń