Prof. Michał Kuziak: Warszawa czasów Chopina była wyspą nowoczesności

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 19:12
- Wielkim odkryciem i zarazem zaskoczeniem była dla mnie niezwykła energia, która wyzwoliła się po Kongresie wiedeńskim w 1815 roku, gdy Warszawa zaczęła funkcjonować jako najważniejsze miasto Królestwa Polskiego. Było to coś, co można by nazwać erupcją nowoczesności - mówił w Dwójce autor książki "Pejzaż myśli. Warszawa Chopina i początek polskiej nowoczesności".
Ilustracja z książki Bernardo Belotto Canaletto i jego widoki Warszawy Tymoteusz Sawicki, 1922 rok
Ilustracja z książki "Bernardo Belotto Canaletto i jego widoki Warszawy" Tymoteusz Sawicki, 1922 rokFoto: POLONA

Posłuchaj
27:59 Dwójka OWZK 5.05.2021.mp3 Prof. Michał Kuziak o Warszawie czasów Fryderyka Chopina (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 
Dolny Śląsk pejzaż pole 1200.jpg
Prof. Irena Poniatowska: Chopin czuł się poetą

Wydana niedawno przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina książka prof. Michała Kuziaka prezentuje intelektualną panoramę stolicy oraz czynniki kształtujące otoczenie, w którym dorastał młody Fryderyk Chopin.

Autor ukazuje Warszawę z okresu mniej więcej 1810-1830 jako miasto życia intelektualnego i kulturowego, tygiel rozwijającej się wówczas polskiej nowoczesności.

- Nazywam to nowoczesnością wyspową, która w Polsce wielokrotnie wyłaniała się na pewien moment, kształtowała środowisko cywilizacyjne, kulturowe, po czym najczęściej była zatapiana albo sama tonęła. W wieku XIX w Warszawie tego typu zjawisko będziemy mogli obserwować jeszcze w latach 50. i 60., gdy kształtuje się pozytywizm warszawski. I znów w niedługim okresie niewielka grupa ludzi formułuje pewien projekt modernizacyjny, stara się go zrealizować, ale kończy się to dość katastrofalnie, jak w przypadku powstania listopadowego w 1830 r. - tłumaczył prof. Kuziak.

Na tle zmian cywilizacyjnych i przemysłowych ówczesnej rzeczywistości gość Dwójki kreśli w swej książce barwny portret Warszawy (miejsca spotkania Wschodu z Zachodem, określanej wtedy często mianem Paryża Północy), znaczących postaci środowiska intelektualnego i przestrzeni życia towarzysko-kulturalnego (słynnych salonów literackich, spotkań i wieczorów muzycznych, kawiarni).

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: prof. Michał Kuziak (autor książki "Pejzaż myśli. Warszawa Chopina i początek polskiej nowoczesności")

Data emisji: 5.05.2021

Godzina emisji: 17.30

pg 

Czytaj także

Łazienki bez Chopina? Niemcy nie mieli problemu z wysadzeniem pomnika

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 05:55
W kwietniu 1940 roku gubernator Warszawy Hans Frank opublikował odezwę wzywającą do zbiórki metali na potrzeby zbrojeniowe armii niemieckiej. Jako pierwszy na złom trafił pomnik Chopina w Łazienkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Chopin: zabierzcie przynajmniej serce me do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 06:00
- Warszawa przeżywa dziś podniosłe chwile. Oto do stolicy wraca serce wielkiego artysty, Fryderyka Chopina - mówił 17 października 1945 roku reporter Polskiego Radia w 96. rocznicę śmierci wybitnego pianisty i kompozytora. Dziś mija 171 lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń