Harry Weinberg: fotograf powinien być niewidoczny

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 19:30
- Jeździłem po całej Polsce: raz górnictwo, raz w stoczni, w teatrze, w klubie studenckim. Ale często, jak przyjeżdżałem do fabryki, dyrektorzy kazali się załodze przebierać - mówił w Programie 2 Polskiego Radia jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów Harry Weinberg.
Jedno ze zdjęcie prezentowanych na wystawie Karuzela
Jedno ze zdjęcie prezentowanych na wystawie "Karuzela"Foto: Harry Weinberg

Lubił ludzi. Pewnie dlatego większość fotografowanych przez niego osób jest pogodna. Od połowy lat 60. ubiegłego wieku przez 11 lat przemierzał Polskę z aparatem. Robił zdjęcia wielkim budowlom socjalizmu i pierwszomajowym paradom, przyglądał się życiu studenckiemu i odpoczynkowi klasy pracującej, był świadkiem ważnych wydarzeń kulturalnych i zwyczajnej krzątaniny. - To był głęboki PRL. Mój naczelny, aby mieć dobre tematy dla ówczesnej propagandy, bywał w KC na obiadkach i tam się spotykał z różnymi ludźmi - wspominał Harry Weinberg. - Wiedzieliśmy dokładnie, co mamy fotografować.


Posłuchaj
26:36 O wszystkim z kulturą Dwójka 23 czerwiec 2021 17_32_34.mp3 Harry Weinberg o pracy i doświadczeniu dokumentalisty (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Nasz gość ukończył technikum fotograficzne przy ul. Spokojnej 13 w Warszawie. - Poszedłem do szkoły z ogólniaka, nie miałem pojęcia, jak się wywołuje zdjęcia, jak się robi odbitki, ani aparatu jeszcze nie miałem. Byłem bardzo zielony - przyznał. - Pan dyrektor pozwolił mi siedzieć w nocy. Uczyłem się, kiedy nikogo nie było, a rano kubeł zimnej wody z laboratorium i brałem udział w lekcjach.

Czytaj także:

Przez dwa lata Harry Weinberg pracował z wybitnym polskim fotografem, bratem poetki Julii Hartwig i lekarza Walentego Hartwiga, mężem także fotografki Heleny Hartwig. - Ktoś mi powiedział, że pan Edward szuka asystenta - wspominał dokumentalista. - Wtedy zobaczyłem, jak się fotografuje w teatrze.

Po próbie asystent rozkładał sprzęt i razem z reżyserem wybierał ujęcia. Ze sceny trzeba było zejść do ciemni. - Dopiero wtedy zobaczyłem, co to jest zrobić wielkoformatową odbitkę - podkreślił rozmówca. - W kubłach z gorącą wodą tarliśmy te zdjęcia - perfekcyjne odbitki.

taro capa fotografie 1200 PAP.jpg
Gerda Taro. Świat zawdzięcza jej fotografie z wojny domowej w Hiszpanii

Na wystawie "Karuzela" można obecnie zobaczyć 45 zdjęć Harry’ego Weinberga z lat 1966–1973, wykonanych do wschodniej edycji miesięcznika "Polska" ("Polsza"). Przygotowała je Fundacja Archeologia Fotografii, która od 2020 roku zajmuje się cyfrowym archiwum autora. To pierwsza odsłona dorobku Weinberga w galerii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie.

Oprócz fotografii dokumentalnej Harry Weinberg znany jest także z portretowania polskich gwiazd muzyki rozrywkowej, a także projektów okładek ich płyt.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Harry Weinberg (dokumentalista)

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Wojtek Wieteska: dzisiaj można łączyć ze sobą różne dziedziny sztuki

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 17:47
- Czekam na moment, kiedy będę mógł znowu wyjechać do Japonii, tam odnajduję się mentalnie i twórczo - mówił na antenie Dwójki Wojtek Wieteska, fotograf, doktor sztuk wizualnych, wykładowca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi po raz 20.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 18:15
- Fotografia jest dla nas narzędziem do ilustracji ważnych tematów, festiwal stworzyła grupa socjologów i artystów, mamy takie zacięcie społeczne, naukowe. To nie jest tylko miejsce dla osób fotografujących, chodzi o szerszą refleksję nad światem - mówił na antenie Dwójki Krzysztof Candrowicz, dyrektor artystyczny imprezy.
rozwiń zwiń