Człowiek kontra żywioł. Fotofestiwal w Łodzi poświęcony będzie ekologii

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 13:16
Fotofestiwal powstał w 2001 roku, jako jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Była to spontaniczna inicjatywa łódzkich studentów i wykładowców. Od tamtej pory zmieniła się nie tylko fotografia, ale także temat i forma przestawienia zagadnień, wokół których porusza się fotografia.
Audio
  • Marta Szymańska o Fotofestiwalu 2018. Ile wspólnego mamy jeszcze z naturą? (Stacja kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/StockSnap

Wybraliśmy takie projekty, w których artyści współpracują z naukowcami. Ich zdjęcia to wynik wieloletniej współpracy badawczej, pracy w archiwach i w terenie Marta Szymańska

- W tym roku chcemy zaprezentować projekty, w których artyści badają związki człowieka z naturą. Jest to praca badawcza, która będzie się składała z projektów indywidualnych i zbiorowych - mówiła Marta Szymańska, jedna z kuratorek festiwalu.

- Na wystawie pojawią się fotografie polskich i zagranicznych artystów. Motywem przewodnim festiwalu będą zagadnienia związane z ekologią. Jest to zresztą temat, który stał się lejtmotywem dyskusji nie tylko w sztuce, ale również w mediach społecznościowych i coraz częściej w społeczeństwie. Fotofestiwal oddaje głos artystom, którzy mają szansę pokazać, w jaki sposób sami odnoszą się do problemów związanych z ekologią - opowiadała.

Ronaldo Schemidt 1200.jpg
Galerie dookoła świata: jak stworzyć portret zaangażowany?

Czego dotyczy projekt fotograficzny Mathieu Asselin'a? Jak za pomocą sztuki zaangażować się w ochronę środowiska naturalnego? W jaki sposób będzie można zbliżyć się do natury biorąc udział w instalacji "Tree hugger? Czy żywioły nadal stanowią zagrożenie dla nowoczesnego społeczeństwa? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marta Szymańska (jedna z kuratorek festiwalu)

Data emisji: 15.06.2018

Godzina emisji: 10.14

ac/pj

Czytaj także

Fotografie Krzysztofa Millera - chropawość i punk rock

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 15:30
- Krzysztof Miller chciał, żeby świat dowiedział się pewnych rzeczy, żeby jego zdjęcia trafiały na pierwsze strony gazet. Przyglądał się życiu chropowatemu, brudnemu i nieprzyjemnemu - mówi w Czwórce Beata Łyżwa-Sokół, szefowa Działu Foto Gazety Wyborczej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto w obiektywie aparatu. 12 zdjęć w 12 godzin

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 13:30
5 maja rozpocznie się pierwsza polska odsłona fotograficznego maratonu, który odbywa się już w wielu miastach na całym świecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O sztuce interpretacji. Czy wiemy, na co patrzymy?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 14:54
"Widzi mi się" to książka dla trochę starszych dzieci i dorosłych ciekawych świata. Nie opowiada o tym, w jaki sposób zrobić doskonałe zdjęcie. Uczy uważności. Wrażliwości na to, na co patrzymy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moja kobiecość". Portret nieoczywisty

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 16:53
"Moja kobiecość" to autorski projekt wymyślony i zrealizowany przez fotografa Michała Gromadę, do którego zostało zaproszonych 29 artystek. Każda z nich przedstawiła swoją definicję kobiecości, która następnie stała się inspiracją do wykonania sesji zdjęciowej i zaprezentowaniem tego pojęcia przed obiektywem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Bogucka - artystka troszkę bliżej

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 11:43
- Na wystawie "W wolnej chwili" pokazujemy pierwszy raz wycinanki artystki, które tworzy w wolnej chwili od komercyjnych zleceń - mówi Adriana Michalska, kuratorka ekspozycji. 
rozwiń zwiń