Teresa Chylińska. Całe życie z Szymanowskim

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 20:00
- To jest rzecz, której nigdy nie zapomnę, gdy w PWM-ie pracujący krótko, ale jakże owocnie, Tadeusz Strumiłło powiedział: "musimy podzielić między siebie klasyków. Mamy Moniuszkę, Chopina, Karłowicza, Szymanowskiego. To kto bierze Szymanowskiego?". Padło na mnie i od tego się zaczęło - mówiła w Dwójce Teresa Chylińska, autorka m.in. książki "Karol Szymanowski. Romans, którego nie było? Między Tymoszówką i Wierzbówką".
Teresa Chylińska
Teresa ChylińskaFoto: Jacek Bednarczyk/PAP

Teresa Chylińska1200.jpg
Teresa Chylińska o drodze do Szymanowskiego

Posłuchaj
31:38 Owzk 14.09.2021.mp3 Teresa Chylińska. Całe życie z Szymanowskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Teresa Chylińska latem tego roku, podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, została laureatką Nagrody Wielkiego Redaktora. Wspomniane wyróżnienie jest ukoronowaniem wieloletniej pracy zawodowej. Przez kilkadziesiąt lat związana była z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, gdzie dała się poznać jako osoba kierująca się wrażliwością wobec autorów i, jednocześnie, niezwykłą precyzją i żelazną logiką wobec faktów.

- To jest dla mnie przede wszystkim szalenie radosna nagroda. Całe życie poświęciłam redaktorowaniu, czyli pomaganiu innym autorom w tym, by ustrzec słowo przed niewłaściwymi formami. A słowo jest chyba najważniejszą rzeczą, jaką mamy - opowiadała.

Jak zaznaczyła rozmówczyni, w pracy redaktora konieczne jest kierowanie się logiką. - Z tego potem mnie rozliczają odbiorcy. Wydawca i edytor nie może w żadnym świetle pokazywać osobistości, której poświęca pracę. To musi być robione z żelazną konsekwencją i uczciwością, bo inaczej wrócimy do XIX wieku, kiedy obcinało się fragmenty listów ze względu na obyczaje i koneksje - dodała.

Czytaj też:


opowiesci o naszym domu - beata scibakowna_2885.jpg
"Opowieść o naszym domu". Rodzinne losy Szymanowskich

Teresa Chylińska zaznaczyła, że w pierwszej kolejności jest redaktorką i edytorką, a dopiero później pisarką – tak pojmuje swoją działalność zawodową. - To było związane z procesem dojrzewania. Zaczęłam pracować w Polskim Wydawnictwie Muzycznym w 1953 roku, kiedy kadry były dopiero zbierane - wspominała. - Zbierano nas, młodych magistrów sztuk różnych, a my edytorstwa uczyliśmy się z powietrza, bo wcześniej nie było wydawców. Zdobywaliśmy tę wiedzę na cudzych tekstach. Dbaliśmy o język w książkach, tekstach, ale też dbaliśmy o język muzyczny.

Muzykolożka całe swoje życie poświęciła Karolowi Szymanowskiemu, co - jak wspomina - było dziełem przypadku. - Zaczęło się od dalekosiężnych i strategicznych planów PWM-u, aby tych czterech klasyków – Moniuszkę, Chopina, Karłowicza i Szymanowskiego – udokumentować poprzez kompletne świadectwo ich życia, a więc przede wszystkim twórczość, a następnie możliwie pełną korespondencją - opowiadała. - Chopin był zrobiony przez Bronisława Sydowa, a korespondencji Moniuszki czy Szymanowskiego nie było. Natomiast przede mną działał wspaniały muzykolog Stanisław Golaszewski, który w czasie wojny zgromadził gigantyczną i bezcenną kolekcję nut i listów.

Czytaj także:


Mariusz Treliński 1200.jpg
Mariusz Treliński: "Król Roger" to najpiękniejsze polskie dzieło

- Uzyskaliśmy prawo pracy w jego archiwum, gdzie zagłębialiśmy się w dokumenty. Wszystkie listy zostały przez nas zmikrofilmowane. Zaczęło się od tego, że chcieliśmy coś pokazać, więc w 1957 roku wyszły maleńkie tomiki: "Karol Szymanowski z listów" i drugi – "Karol Szymanowski z pism". To były sygnały, że idziemy, bo zaczynamy zbierać materiały - wspominała Teresa Chylińska.

Dziś, po kilkudziesięciu latach pracy, powstało m.in. 17 woluminów korespondencji Karola Szymanowskiego, wydano także wszystkie dzieła kompozytora oraz jego pisma muzyczne i literackie. - W przyszłym rok ukaże się katalog tematyczny dzieł Karola Szymanowskiego, napisane 50 lat temu przez Kornela Michałowskiego. Teraz ja zabieram się do tego, żeby ten katalog uzupełnić. I to będzie zwieńczenie wiedzy o Szymanowskim. Teraz wystarczy, żeby każdy to przeczytał.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Teresa Chylińska (muzykolog, edytorka, pisarka)

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 17.30

am

Czytaj także

Pamięci doktor Elżbiety Dziębowskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 13:00
W "Notatniku Dwójki" wspominaliśmy zmarłą 4 kwietnia wieloletnią redaktorkę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
rozwiń zwiń