Z wizytą w dworku "Milusin"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 19:00
W przededniu 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odwiedziliśmy dworek "Milusin". Dom Józefa Piłsudskiego w Sulejówku został otwarty dla publiczności po kilkuletniej przerwie i generalnym remoncie. Zobaczyć w nim można między innymi odtworzone wnętrze gabinetu Marszałka, salon z odzyskanymi meblami i dziełami sztuki, bibliotekę, jadalnię czy łazienkę. Wszystko wygląda tu tak jakby Aleksandra i Józef Piłsudscy z córkami Wandą i Jadwigą wciąż tu mieszkali.
Pomnik Józefa Piłsudkiego z córkami w Sulejówku
Pomnik Józefa Piłsudkiego z córkami w SulejówkuFoto: Wojciech _P/Shutterstock

Posłuchaj
25:00 Owzk 10.11.2021.mp3 Robert Andrzejczyk o "Milusinie" - domu Józefa Piłsudskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Jak czytamy na stronie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: "Opowieść o Milusinie" to wspomnienia o zwyczajnych sprawach i obowiązkach domowników, o czułych ojcowskich gestach, grach, zabawach i dziecięcym śmiechu, o zapachu świeżo przekopanej ogrodowej ziemi, spacerach w gęstwinie zarośli i o licznie przybywających gościach. Także o dylematach, pytaniach w stylu "co dalej?", o polityce i trudnych decyzjach z nią związanych. To wreszcie odrestaurowane dziedzictwo potomków Piłsudskich, Sulejówka, nasze wspólne.


NAC Józef Piłsudski 1200.jpg
Postać marszałka. Józef Piłsudski ikoną popkultury?

Jak podkreślił dyrektor Muzeum Józefa Pisudskiego, "Milusin" ma być kapsułą, przenoszącą zwiedzających w czasie, przede wszystkim ze względu na ulokowanie na terenie historycznym. - Już od samego początku zakładaliśmy podzielenie kompleksu na dwie części - wyjaśniał Rober Andrzejczyk. - Pierwszą z nich jest nowoczesny budynek, zbudowany z surowego betonu i przeszkleń. A obok niego zostawiliśmy historyczną enklawę, na której mieszczą się trzy zabytkowe budynki, wydzielone drewnianym płotem – takim, jaki stał, gdy mieszkała tam rodzina Piłsudskich. 

Czytaj też:

Gość audycji zaznaczył, że historyczny teren, poza willą "Milusin", skrywa także inne zabytkowe budynki, w tym tzw. drewniak, który jest na etapie rewitalizacji. - To pierwszy dom Piłsudskiego, stojący obok dworku. Jest klasycznym świdermajerem, który miał burzliwe losy. Mamy też zabytkową Willę Bzów, a także ogromny park leśny oraz pasiekę w miejscu, gdzie historycznie się znajdowała. Staraliśmy się odtworzyć na tym terenie taki układ, jaki był w dwudziestoleciu międzywojennym. Chcieliśmy, aby teren wyglądał tak, jakby dopiero co z niego wyszła rodzina Piłsudskich - opowiadał dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Warto podkreślić, że wyposażenie dworku "Milusin" to oryginalne meble i obrazy, które zostały wywiezione tuż po wojnie. - Historia tych rzeczy jest niesamowita, bo zniknęły z dworku w 1948 roku. Wszystko zabrały ciężarówki wojskowe i odjechały w nieznanym kierunku. Wszyscy zastanawiali się, gdzie mogą się znajdować. Niespodziewanie okazało się, że są w Helenowie w Ośrodku Reprezentacyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie stanowiły wyposażenie.

Wszystko udało się szczęśliwie zwrócić do dworku "Milusin" w 2015 roku. - To rarytas, że wyposażenie przetrwało w doskonałym stanie i jest w miejscu, gdzie było w międzywojniu. Można powiedzieć, że przenosimy się w czasie za pomocą autentycznych przedmiotów, na których zasiadał Józef Piłsudski wraz z rodziną - mówił Robert Andrzejczyk.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Robert Andrzejczyk (dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku) 

Data emisji: 10.11.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: opowieść o wojnie światów

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 11:20
- Bitwa Warszawska i cała galeria poświęcona procesowi odzyskania niepodległości i później obrony tej niepodległości, którą byśmy utracili, gdyby nie zwycięska wojna z bolszewicką Rosją, to jest dosyć okazały element naszej wystawy. Próbujemy zaprezentować ten konflikt jako starcie dwóch cywilizacji - opowiadał w "Poranku Dwójki" Robert Supeł, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
rozwiń zwiń