Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: opowieść o wojnie światów

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 11:20
- Bitwa Warszawska i cała galeria poświęcona procesowi odzyskania niepodległości i później obrony tej niepodległości, którą byśmy utracili, gdyby nie zwycięska wojna z bolszewicką Rosją, to jest dosyć okazały element naszej wystawy. Próbujemy zaprezentować ten konflikt jako starcie dwóch cywilizacji - opowiadał w "Poranku Dwójki" Robert Supeł, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Zabytkowy dworek Milusin w Sulejówku, w którym znajduje się Muzeum Józefa Piłsudskiego
Zabytkowy dworek "Milusin" w Sulejówku, w którym znajduje się Muzeum Józefa PiłsudskiegoFoto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj
10:55 [ PR2]PR2 (mp3) 13 sierpień 2020 09_31_12.mp3 Robert Supeł o koncepcji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (Poranek Dwójki)

 

Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych postaci polskiej historii – budowniczy polskiej niepodległości, Pierwszy Marszałek odrodzonej Rzeczypospolitej i Wódz Naczelny zwycięskiej armii broniącej Europy Zachodniej przed bolszewicką Rosją w 1920 roku. Muzeum poświęcone jego życiu i działalności powstało w Sulejówku pod Warszawą.

Bitwa Warszawska - zobacz serwis specjalny>>>>

Aleksandra Szczerbińska, przyszła żona Józefa Piłsudskiego, 31 stycznia 1921 r. zakupiła w Sulejówku od Konstantego Skorupki, pracownika kolei, pięciomorgową parcelę, w skład której wchodziły dwie działki: Willa Milusin i Willa Otradno. To właśnie w tym miejscu dobudowano nowoczesny obiekt muzealny. - To była bardzo trudna realizacja - przyznał dyrektor placówki. - To jest budynek nowoczesnego muzeum ze wszystkimi funkcjami, który został ulokowany w bezpośredniej bliskości trzech zabytkowych budynków i w otoczeniu, które nie toleruje dużych obiektów, wobec tego dwie trzecie bryły jest zanurzone pod ziemią - tłumaczył. - To był główny problem inwestycyjny.

Czytaj także:

Juliusz Kaden-Bandrowski - następca Żeromskiego, który zginął w Powstaniu Warszawskim

Maxime Weygand i jego misja w czasie Bitwy Warszawskiej

Konkurs na koncepcję wystawy został zorganizowany w 2014 roku, przystąpiło do niego 13 zespołów, zwycięski projekt stworzyły firmy Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image. - Nasza wystawa będzie pozbawiona teatralności scenograficznej i w znacznym stopniu oparta o obiekty oryginalne - podkreślił Robert Supeł. - Język wystawy jest znacznie uproszczony i mamy nadzieję, że będzie łatwo przyswajalny i będzie łatwo nawigować po tej wystawie.


Polskie Radio Bitwa Warszawska1200x660.jpg
sklep.polskieradio.pl

Największym  elementem na ekspozycji jest rekonstrukcja pojazdu pancernego, który został wyprodukowany w kilkunastu egzemplarzach na bazie podwozia Forda T. - To przykład na to, jak przy szalenie szczupłych środkach, jakimi nasza strona dysponowała, a przy bardzo dużym zaangażowaniu intelektualnym, potrafiliśmy tworzyć rzeczy, które sprawdziły się na froncie - zaznaczył dyrektor muzeum.

Nowy budynek otwarty zostanie w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Robert Supeł (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

Data emisji: 13.08.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Instytut Piłsudskiego w Londynie zakończy działalność? Wyjątkowe zbiory

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 18:53
Londyński Instytut Piłsudskiego, właściciel unikalnych archiwów niepodległościowych związanych z marszałkiem a także kopii Enigmy, może zostać zmuszony do zakończenia działalności. Jego władze alarmują, że sytuacja finansowa jest katastrofalna. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sulejówek - miasto pełne historii

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 19:07
Jak co tydzień wyruszymy w podróż po Polsce. Tym razem w kierunku miasta Sulejówek, związanego z historią II Rzeczypospolitej i z postacią Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń