REKLAMA

Łukasz Michalski. Pisał do szuflady i do kosza, teraz wydał tom poezji

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 18:00
- Jest mi bardzo trudno dzielić się własną twórczością z kimkolwiek innym. Przez wiele lat pisałem wiersze do szuflady i dopiero Anna Piwkowska skłoniła mnie do tego, żebym gdzieś je publikował, najpierw w "Wyspie", potem w "Twórczości" - mówił w Dwójce dr Łukasz Michalski.
Łukasz Michalski
Łukasz MichalskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Historyk, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego, a prywatnie przyjaciel Programu 2 właśnie zadebiutował jako poeta, wydając tom pod tytułem "Smokonie".

Michalski, Szymborska i kosz na śmieci

Do publikacji skłoniła go Anna Piwkowska, która odpowiedzialna jest także za układ wierszy i posłowie.

- Ja Annie zaufałem całkowicie, ona jest wielką poetką, bezwzględnym autorytetem, jeśli chodzi o poezję. Wiem, że jest człowiekiem o takiej pozycji w świecie literackim, że jawnej chały by nie promowała. W związku z tym, kiedy dosyć zdecydowanie wymusiła na mnie to, bym to wreszcie pokazał w druku, to się zgodziłem - przyznał autor.

Jak przekonywał, w jego poetyckiej twórczości niebagatelną rolę odgrywa kosz na śmieci, podobnie jak było to u Szymborskiej.

Wisława Szymborska zapytana, dlaczego jej wierszy jest tak niewiele, odpowiedziała, że ma w domu kosz na śmieci. I ja też mam w domu kosz, powiedziałbym, że bardzo solidny, i tam bardzo wiele tych rzeczy ląduje - mówił dr Łukasz Michalski. - Wynika to z lęku przed pokazaniem czegoś niedobrego. Wychowałem się w rodzinie, która żyła kulturą, to niestety bardzo ostro zawyża pewien standard. A z drugiej strony, mówiąc uczciwie, współcześnie jest bardzo wielu literatów, którzy ewidentnie tego kosza na śmieci w domu nie mają. Zdecydowanie nie chciałbym dołączyć do tej grupy - podkreślił.

Radiowa Dwójka - ukochane miejsce

W rozmowie z Jakubem Kuklą dr Łukasz Michalski przyznał też, że jest wiernym słuchaczem naszej rozgłośni.

- Dla mnie Dwójka jest jedną z ukochanych przestrzeni, mam niezwykle emocjonalny i sentymentalny stosunek do Programu 2. Po pierwsze ja Dwójki słucham właściwie nieustannie. Po drugie jest ona jedyną przestrzenią oddechu kultury, czegoś, gdzie z kulturą możemy zetknąć się na głębszej płaszczyźnie. No i trzecia rzecz, mój ojciec, Grzegorz Michalski był współtwórcą Dwójki, wieloletnim jej redaktorem - powiedział.

W tym roku Program 2 Polskiego Radia obchodzi swoje 85-lecie. - To bardzo ważne miejsce, i kochane. Ono powinno trwać, rozwijać się, bo dla polskiej kultury jest to program najważniejszy. Nie wiem, czy znalazłoby się chociaż z pięć takich na całym świecie - stwierdził Łukasz Michalski.


Posłuchaj
30:14 Owzk 21.01.2022 Michalski.mp3 Dr Łukasz Michalski o swoim tomie poezji "Smokonie" i o przyjaźni z radiową Dwójką (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Historyk, poeta, wydawca

Łukasz Michalski urodził się w Warszawie i pozostał jej wierny. Jest doktorem historii i nauczycielem, ponadto ekspertem edukacyjnym i wydawcą. Naukowo zajmuje się związkami literatury i historii oraz świadomością historyczną Polaków.

Publikował m.in. w "Nowych Książkach", "Rzeczpospolitej", "Arcanach" i "wSieci Historii". W 2019 roku zadebiutował jako autor wierszy w kwartalniku literackim "Wyspa". Publikował także w "Arcanach" i w "Twórczości". W połowie 2021 roku ukazał się jego pierwszy tom poezji pt. "Smokonie".

"Sam fakt wydania tego tomu stanowi interesujące wydarzenie, ponieważ mamy do czynienia z bardzo późnym debiutem poetyckim autora dojrzałego i doskonale rozumiejącego słowo pisane. Zresztą warto zwrócić uwagę, że jest to tom, przy którym pracowały jeszcze dwie inne osoby. Mającym jakie takie rozeznanie w polskiej poezji nie trzeba przedstawiać ani Anny Piwkowskiej (odpowiedzialnej za układ wierszy, autorki posłowia), ani redaktora tomu - Krzysztofa Kuczkowskiego. A na dodatek zbiór jest ilustrowany rysunkami Andrzeja Krauzego. Taki zespół pozwala mieć nadzieję na coś wyjątkowego i - co więcej - obietnica zostaje dotrzymana…" - recenzuje "Smokinie" w kwartalniku kulturalnym "Nowy napis" Juliusz Gałkowski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: dr Łukasz Michalski (historyk, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego, poeta)

Data emisji: 21.01.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

Piotr Machalica: nie marzyło mi się to nigdy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 18:45
- Wybrałem te utwory, które są mi niezwykle bliskie. Takie, których np. nie znałem. To nie będą same przeboje. I to nie jest wieczór wypełniony samymi piosenkami, ponieważ będę jeszcze mówił wiersze, które są nieznane publiczności, o czym jestem przekonany - opowiadał Piotr Machalica o zbliżającym się koncercie "Kofta" - "Jakoś leci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W pośpiechu rzeka płynie". Poezja pod prąd czasu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 17:00
- To mój pierwszy tomik, który ułożyłam pod względem tematycznym. Jest jak dziennik, ale ułożony trochę inaczej, niechronologicznie - mówiła prof. Anna Frajlich-Zając, slawistka, poetka, która właśnie opublikowała nowy tom wierszy.
rozwiń zwiń