XII Kongres Polska Wielki Projekt. Wojna na Ukrainie w centrum dyskusji

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 20:00
- Gdy tylko Putin napadł na Ukrainę, zaczęto mnie wypytywać: jaki związek ma nowy system w Rosji – ruski mir – z komunizmem? A związek jest prosty: Putin wyrósł z KGB, a KGB było szkieletem komunizmu. I widzimy, że w tej elicie, która objęła władzę po rozpadzie ZSRR, ludzie z KGB odegrali kluczową rolę. To myślenie, które się nie zmienia: myślenie imperialne - mówił w Dwójce prof. Wojciech Roszkowski - historyk i ekonomista, który podczas Kongresu Polska Wielki Projekt weźmie udział w dyskusji "Rosja - problem dla świata?".
Nowa Europa - to hasło tegorocznego, XII Kongresu Polska Wielki Projekt
"Nowa Europa" - to hasło tegorocznego, XII Kongresu Polska Wielki ProjektFoto: freestocks-photos/pixabay.com

Wojna na Ukrainie w centrum debaty

Od 10 do 12 czerwca w Arkadach Kubickiego w Warszawie toczyć się będą dyskusje na temat ważnych zagadnień dla Polski i Europy. "Nowa Europa" - to hasło tegorocznego, XII Kongresu Polska Wielki Projekt. Wiodącym tematem będzie wojna na Ukrainie – wydarzenie, które wpłynęło znacząco na naszą rzeczywistośćUczestnicy wydarzenia będą rozmawiać m.in. o nowych wyzwaniach związanych ze zmienioną architekturą bezpieczeństwa na naszym kontynencie. - Widzimy, do czego może doprowadzić zerwanie łańcuchów dostaw np. z Ukrainy i Rosji, które produkują 30 proc. pszenicy w skali światowej - mówił w Dwójce Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt.

Jedną z dyskusji podczas XII Kongresu Polska Wielki Projekt będzie "Rosja - problem dla świata?", w której udział weźmie m.in. historyk i ekonomista prof. Wojciech Roszkowski. Gość audycji jest także autorem książki "Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni", która została napisana jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie.

Niezmienne imperialne idee Rosji

Zdaniem autora publikacji za nowym systemem rosyjskim, zwanym ruskim mirem, stoją wciąż imperialne idee Rosji – dokładnie te same, które przyświecały komunizmowi. - Wygląda na to, że pod tym słownym i ideologicznym sztafażem zawsze jest jedna rzecz: imperialne idee Rosji. To jest mentalność, która się nie zmienia: myślenie o ciągłości władzy imperialnej, o skuteczności tej władzy w duchu tradycji imperialnej - zwrócił uwagę historyk.

Osłabienie Rosji szansą na przymierze

Tematem, który podczas w trakcie Kongresu poruszy prof. Wojciech Roszkowski, będzie także m.in. problem relacji z Rosją, która przecież – nawet w przypadku przegranej w wojnie z Ukrainą – nie zniknie z mapy świata. - Myślę, że ułożenie stosunków z Rosją będzie tym łatwiejsze, im bardziej Rosja osłabnie - zaznaczył rozmówca. - To brzmi brutalnie, ale historia pokazuje, że z Rosją można się dogadywać – choćby tymczasowo – w momencie, kiedy ona przeżywa kłopoty. Bo gdy jest na fali, nie ma ochoty rozmawiać i używa wyłącznie języka siły.

- Mamy wiele takich okresów słabnięcia Rosji – choćby czas smuty czy pieriedyszki, w których Rosja zatrzymuje się - dodał prof. Wojciech Roszkowski. - Po śmierci Stalina mieliśmy to na małą skalę, potem był Gorbaczow – wtedy mogliśmy się układać, podpisywać umowy, które, oczywiście, były diabła warte, jak np. umowa z 1994 roku o przesunięciu broni jądrowej z republik do Rosji. 24 lutego pokazał nam, ile ta umowa była warta.


Posłuchaj
26:19 Owzk 8.06.2022.mp3 Kongres Polska Wielki Projekt. Prof. Wojciech Roszkowski i debata "Rosja - problem dla świata?" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Patronem medialnym tegorocznego Kongresu Polska Wielki Projekt jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (ekonomista, historyk)

Data emisji: 8.06.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Polska Wielki Projekt 2022. Jak odnaleźć się w rzeczywistości czasów wojny?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 11:53
- Mamy do czynienia z największą wojną w Europie po 1945 roku; wojną, która nie wiadomo, jak długo potrwa. Z pewnością jednak, biorąc pod uwagę ogrom zniszczeń wojennych i reperkusje, jakie ta wojna wywoła na całym świecie, można powiedzieć, że będziemy w przyszłości tak liczyć czas: do roku 2022 i później. Ta wojna okaże się bardzo ważną cezurą w historii Europy - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt.
rozwiń zwiń