Prof. Piotr Paleczny: od studentów oczekuję partnerstwa

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 18:10
- Czasami coś jest w osobowości, w kreatywności młodego człowieka. Mnie bardzo często się zdarza, że z zafrapowaniem słucham interpretacji płynącej z estrady i nawet – to nie jest kokieteria – chciałbym tak zagrać - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Piotr Paleczny, wybitny pianista, znakomity chopinista i ambasador muzyki polskiej.
Prof. Piotr Paleczny
Prof. Piotr PalecznyFoto: Maciej Kulczyński/PAP
  • 5 maja br. prof. Piotr Paleczny otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
  • W 1970 roku pianista został laureatem 3. nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
  • Pedagog ceni w swoich studentach kreatywność i partnerską współpracę.

Prof. Piotr Paleczny to jeden z najbardziej cenionych w świecie pedagogów, juror największych światowych konkursów i dyrektor artystyczny Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego. 

"Rób do końca"

"Jak coś robisz, to nie szkicuj, tylko rób do końca" – tę uwagę przed niespełna półwieczem od Piotra Palecznego usłyszał Krystian Zimerman. Kiedy w 2015 roku wybitny zabrzanin otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, laudację wygłaszał Piotr Paleczny.

Teraz role się odwróciły. Z początkiem maja honorowy doktorat warszawskiej uczelni otrzymał światowej sławy pianista – maestro Piotr Paleczny. Pianista był najpierw studentem (od 1964 roku), a następnie od 1998 pedagogiem uczelni. - To dla mnie olbrzymia satysfakcja - przyznał.

Uczeń swoich studentów

Swoją pracę na uczelni maestro wspomina jako wzajemną naukę, bo jak przyznał – podejmując ją nie miał przygotowania pedagogicznego. - Niedoświadczony pedagog uczy się na błędach swoich studentów. Tak że muszę podziękować moim pierwszym studentom - żartował.

Czytaj też:

Kluczem jest osobowość

- Moim zdaniem każdy student powinien grać trochę inaczej. Jeśli gra tak samo, to znaczy, że pedagog jest na tyle wymagający, że nie widzi różnic osobowości. Wtedy wszyscy studenci z jego klasy grają podobnie lub tak samo. To niedobrze świadczy o pedagogu, który jest przeświadczony, że jedynie słuszną interpretacją jest ta, którą sobie wymyśli - tłumaczył Piotr Paleczny. 


Posłuchaj
56:58 2022_06_17 17_00_00_PR2_O_wszystkim_z_kulturą.mp3 Rozmowa z prof. Piotrem Palecznym (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Piotr Paleczny urodził się 10 maja 1946 roku w Rybniku. Jest pianistą i pedagogiem muzycznym.

W latach 1953-1964 uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Rybniku, a w latach 1964-1970 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach oraz w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. Odnosił liczne sukcesy na międzynarodowych konkursach pianistycznych: w Sofii, Monachium czy Pleven.

W roku 1970 zdobył III nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował w krajach Azji, Europy i obu Ameryk. Koncertował ze słynnymi orkiestrami, m.in.: Chicago Symphony Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, Orquesta Sinfónica Nacional de Mexico, Orquesta Nacional de España, Orquesta Sinfónica Nacional de Argentina, a w Polsce m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

W latach 1985-2021 był ośmiokrotnie jurorem Konkursów Chopinowskich. Był ponadto jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu, Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina i Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Palomy O'Shea w Santander.

Repertuar prof. Piotra Palecznego obejmuje muzykę kompozytorów polskich takich jak Chopin, Paderewski, Lutosławski i Szymanowski, ale również Johannesa Brahmsa, Modesta Musorgskiego czy Milija Bałakiriewa.

Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Zobacz zapowiedź

[Facebook Dwójki]


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Piotr Paleczny (pianista, pedagog, dyrektor artystyczny Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego)

Data emisji: 17.06.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Piotr Paleczny: nazywam to optymistycznie 25. rocznicą 50. urodzin

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 12:02
- Przede wszystkim chciałem bardzo, bardzo, bardzo serdecznie podziękować kochanej Dwójce, która pamiętała o mojej rocznicy urodzin i uraczyła mnie wieloma audycjami, które były związane z tą rocznicą. Serdecznie, serdecznie dziękuję - mówił w Cafe "Muza" wybitny pianista, który 10 maja obchodził 75. urodziny.
rozwiń zwiń