Piotr Paleczny: od 50 lat siedzi we mnie słowo Jerzego Waldorffa

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 13:15
- Dziennikarze często nie zdają sobie sprawy, ile krzywdy mogą sprawić młodemu człowiekowi - mówił wybitny pianista i pedagog, który w Dwójce wspominał swój udział w Konkursie Chopinowskim w roku 1970.
Piotr Paleczny podczas Konkursu Chopinowskiego w roku 1970.
Piotr Paleczny podczas Konkursu Chopinowskiego w roku 1970.Foto: PAP/Mariusz Szyperko

Pianista opowiadał, że podczas zawodów zastosował się do rady, by nie słuchać innych wykonawców. - W innym wypadku bym się nerwowo spalił. Starałem się traktować udział w każdym etapie konkursu, jak kolejny koncert. Jednak w pewnym momencie włączyłem radio i usłyszałem komentarz Jerzego Waldorffa na temat mojego występu.


Piotr Paleczny NAC.jpg
Piotr Paleczny na urodzinowej kawie w Dwójce

Cenionemu krytykowi coś się nie spodobało w wykonaniu Etiudy a-moll op. 25. Piotr Paleczny zapamiętał wypowiedziane tubalnym głosem i charakterystycznym tonem słowo "niestety...". - To słowo przetrwało we mnie pół wieku. W drugim etapie już nie słuchałem komentarzy na temat mojej gry.

Czytaj także:

W audycji Piotr Paleczny opowiadał o pełnym napięcia oczekiwaniu na werdykt jury Konkursu Chopinowskiego, który ostatecznie go uszczęśliwił. Pianista znalazł się w gronie laureatów i otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie poloneza.

W cyklu "Zapiski ze współczesności" artysta opowiedział między innymi o pierwszych muzycznych krokach w słynnej rybnickiej szkole Szafranków, współpracy z wielkim Janem Ekierem oraz działalności pedagogicznej.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Monika Zając

Gość audycji: Piotr Paleczny (pianista, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju)

Data emisji: 10-14.05.2021

Godzina emisji: 12.45

bch/pg

Czytaj także

Siedemdziesiąte urodziny Piotra Palecznego

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 00:00
Bohaterem audycji chopinowskiej był wybitny pianista i pedagog, laureat III nagrody Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Paleczny: emocjonalna gra pozostała mi do dzisiaj

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:00
rozwiń zwiń