Bracia Olesiowie uczczą 80. urodziny Tomasza Stańko

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 15:00
Marcin i Bartłomiej Oleś oraz zaproszeni przez nich muzycy wystąpią w radiowym studiu S-3, by zaprezentować twórczość Tomasza Stańko i w ten sposób uczcić 80-lecie urodzin mistrza. Koncert odbędzie się w ramach letniej odsłony cyklu "Jazz.PL".
Bracia Oleś
Bracia OleśFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Artyści Marcin Oleś (kontrabas) i Bartłomiej Oleś (perkusja) pojawią się w audycji "O wszystkim z kulturą" tuż przed swoim koncertem. To jedni z bardziej cenionych muzyków dzisiejszej sceny jazzowej. Mówi się, że są najlepszą sekcją rytmiczną w Europie.

Bliźniacy (urodzeni w 1974 roku) pochodzą z muzycznej rodziny. Niebagatelny wpływ na ich edukację i muzyczną ścieżkę rozwoju miał ojciec – klasycznie wykształcony dyrygent i nauczyciel gry na kontrabasie. Choć obecnie jeden z braci kojarzony jest głównie z kontrabasem, a drugi z perkusją, obaj mają w swoim artystycznym CV grę na kilku innych instrumentach: Bartłomiej m.in. na ksylofonie i marimbie, Marcin na fortepianie i akordeonie.

Podczas piątkowego koncertu zabrzmi muzyka Tomasza Stańko rozpoznawalna wśród fanów jazzu na całym świecie. I to nie tylko ze względu na charakterystyczny, przeszywający dźwięk trąbki, ale też przez jedyną w swoim rodzaju frazę oraz wybitne kompozycje. Wszystkie te elementy były nierozerwalnie związane z nieprzeciętną osobowością tego artysty. On nie tworzył muzyki – On był muzyką.

Bracia Marcin i Bartłomiej do współpracy zaprosili Wojciecha Jachnę (trąbka), Bartosza Prucnala (saksofon) oraz Irka Wojtczaka (saksofon). Razem wykonają premierowo, na specjalne zamówienie Dwójki wybrane kompozycje Tomasza Stańko.

Koncert w ramach cyklu "Jazz.PL" będzie miał miejsce w piątek (8.07) w godz. 18.00-19.00. Rozmowa z artystami na naszej antenie pół godziny wcześniej.

Transmisja wideo koncertu na stronie internetowej dwojka.polskieradio.plFacebooku i kanale YouTube Dwójki, a także na portalu Ninateka.pl. Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w piątek (8.07) w godz. 17.30-18.00 zaprasza Andrzej Zieliński.

Zobacz więcej na temat: Jazz Tomasz Stańko koncert
Czytaj także

Jazz.pl: Stanisław Aleksandrowicz Quintet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 16:45
Kilka tygodni temu ukazała się debiutancka płyta grupy Stanisław Aleksandrowicz Quintet "Teoria względności". Koncertowa premiera albumu miała miejsce w ramach cyklu "Jazz.PL". 
rozwiń zwiń