Stanisław Aleksandrowicz: perkusja to moja miłość

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 18:00
- Materiał na tę płytę komponowałem, pisząc pracę magisterską, która traktuje o czasie w muzyce. Aby pogłębić ten kontekst, zacząłem czytać o czasie w fizyce i filozofii, okazało się, że to ma przełożenie na muzykę - mówił w audycji "Teraz jazz" perkusista Stanisław Aleksandrowicz. Niedawno ukazał się pierwszy album jego kwintetu zatytułowany "Teoria względności".
Stanisław Aleksandrowicz
Stanisław AleksandrowiczFoto: K. Nowicka/materiały prasowe
  • Gościem Rocha Sicińskiego w tym wydaniu audycji "Teraz jazz" był Stanisław Aleksandrowicz - perkusista, kompozytor i producent.
  • Jak się okazało, muzyk jest także miłośnikiem poezji i... Alberta Einsteina.
  • Mimo młodego wieku jest laureatem wielu prestiżowych konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, DrumFest, Hanza Jazz Festival.

Perkusja - na próbę i na zawsze

Gość Dwójki mówił o swej muzycznej drodze. - Skończyłem szkołę muzyczną I stopnia w Koszalinie w klasie skrzypiec. Potem kontynuowałem naukę na perkusji, także o profilu klasycznym. Obecnie jestem studentem I roku szkoły doktorskiej na Akademii Muzycznej w Poznaniu. W wieku 13 lat zdecydowałem się na zmianę instrumentu, jestem z niej bardzo zadowolony. W szkole podstawowej chciałem grać w koszykówkę, a perkusja wydawała mi się zawsze ciekawym, energetycznym instrumentem. Chciałem spróbować jak się na nim gra, nie wiązałem z perkusją swej przyszłości. Zakochałem się w niej, ta miłość trwa do dziś - przyznał.

Z czasem bywa różnie

Kilka tygodni temu ukazała się autorska debiutancka płyta kwintetu Stanisława Aleksandrowicza "Teoria względności". - Zwłaszcza w improwizacji artyści mogą traktować czas w różny sposób, w symfonice jest on rozciągany i dopasowywany do konkretnych fraz. W muzyce popowej jest z kolei bardzo wyliczony i precyzyjny. W jazzie i hip-hopie te dwa światy często są łączone - wyjaśniał perkusista. 

Koncert w cyklu "Jazz.PL"

Koncertowa premiera albumu będzie miała miejsce już wkrótce na antenie Dwójki. - 6 maja o 18.00 zagramy koncert w ramach cyklu "Jazz.PL". Zapraszam już dziś bardzo serdecznie na to spotkanie - mówił Stanisław Aleksandrowicz.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

***

Stanisław Aleksandrowicz to urodzony w Gdańsku kompozytor, perkusista i producent muzyczny. W 2004 roku zaczął edukację muzyczną w klasie skrzypiec w szkole muzycznej w Koszalinie. W 2010 rozpoczął przygodę z instrumentami perkusyjnymi, aby w 2019 ukończyć z wyróżnieniem studia licencjackie na Wydziale Instrumentalistyki, Jazzu i Muzyki Estradowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w 2021 - także z wyróżnieniem - studia magisterskie na tej samej uczelni. Obecnie student I roku Szkoły Doktorskiej Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Posłuchaj
59:11 2022_04_26 18_00_13_PR2_Teraz_jazz.mp3 Stanisław Aleksandrowicz: perkusja to moja miłość (Teraz jazz/Dwójka)

 

Mimo młodego wieku jest laureatem wielu prestiżowych konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, DrumFest, Hanza Jazz Festival. Jest laureatem programu rozwoju kariery Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia, stypendium "Młoda Polska" Narodowego Centrum Kultury, stypendium artystycznego miasta Poznania i stypendium artystycznego Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Czytaj też:

Stanisław Aleksandrowicz koncertował na międzynarodowych festiwalach takich jak Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Hanza Jazz Festiwal i wiele innych. Jest współzałożycielem i członkiem formacji jazzowych: Kwaśny Deszcz, Anomalia, Unleashed Cooperation, Stanisław Aleksandrowicz Quartet, Maciej Fortuna Trio, Maciej Fortuna Quartet i najnowszego projektu – Stanisław Aleksandrowicz Oktet.

Współpracował z wybitnymi muzykami z Polski, Europy i USA, są to m.in.: Julian Smith, Ari Brown, Felix Robin, Rafał Sarnecki, Jim Black, Ingebrigt Håker Flaten, Gerd Dudek, Mieczysław Szcześniak, Beata Bednarz, Miłosz Bembinow. Do grona swoich największych inspiracji zalicza Johannesa Brahmsa, Johna Coltrane’a, Ludwiga van Beethovena, Boba Marleya, Ornette’a Colemana, Michaiła Bułhakowa i Zbigniewa Herberta.

Skład zespołu na albumie "Teoria względności":

Stanisław Aleksandrowicz - perkusja

Maciej Kociński - saksofon tenorowy

Wojciech Braszak - saksofon tenorowy, flet

Patryk Rynkiewicz - trąbka

Flavio Gullotta - kontrabas

***

Tytuł audycji: Teraz jazz

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Stanisław Aleksandrowicz (perkusista, kompozytor i producent)

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 18.00

mo


Czytaj także

Marcel Baliński: widzę muzykę i słyszę kształty

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 10:00
- Od Wojciecha Majewskiego usłyszałem kiedyś, że rzekomy błąd nie musi być tak traktowany. Wtedy w mojej głowie coś się otworzyło, staram się te dźwięki wykorzystywać. Moi koledzy z zespołu, Franciszek Pospieszalski i Krzysztof Szmańda również lubią te chwile zaskoczenia, potrafią korzystać ze swojej wielkiej muzycznej wyobraźni - mówił na antenie Dwójki pianista Marcel Baliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amalia Umeda: musiałam odnaleźć własną drogę

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 19:00
- Po dwunastu latach spędzonych w jednym miejscu, zastanawiałam się co dalej. Po roku przerwy zdecydowałam się na studia jazzowe do Katowic, zaczęłam szukać własnej ścieżki, napisałam własne utwory - mówiła na antenie Dwójki skrzypaczka Amalia Umeda. Pod patronatem Dwójki ukazał się debiutancki album jej zespołu pod tytułem "Nowoświt".
rozwiń zwiń