Dom Kapuścińskiego - zamiast upamiętnienia jest ruina

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 18:00
- Zostały jakieś zgliszcza, fragment jednego narożnika, nadpalona ściana obita od wewnątrz styropianem, trochę zmurszałych desek. Nikt nie jest specjalnie zainteresowany przypomnieniem tego, że w tym domku przez dziesięć powojennych lat mieszkał i tworzył Ryszard Kapuściński - mówił w Dwójce dziennikarz Jakub Kowalski, który ostatnio poruszył w prasie temat zrujnowanego domu rodzinnego jednego z największych reporterów wszech czasów.
Ryszard Kapuściński, 1989 rok
Ryszard Kapuściński, 1989 rokFoto: Grzegorz Rogiński/PAP

Pozostałości domu Ryszarda Kapuścińskiego znajdują się na terenie Pola Mokotowskiego - jednego z największych warszawskich parków. Budynek ten należał do całego osiedla, które powstało w tym miejscu tuż po II wojnie światowej.

- Te drewniane domy, domki, baraczki powstały w 1946 roku. Mieszkali w nich sowieccy robotnicy odbudowujący Warszawę. Kiedy uznali operację budowy za zakończoną, przekazali te budynki miejscowej ludności - wyjaśniał Jakub Kowalski.

Pierwsze teksty Kapuścińskiego

Rodzina Ryszarda Kapuścińskiego pochodziła z Pińska (dziś Białoruś). Do Warszawy zaprowadziła ją długa wojenna tułaczka. - Ten domeczek im się przytrafił, Ryszard Kapuściński spędził tam dziesięć lat - mówił gość Dwójki. Jak stwierdził, to właśnie tam słynny reporter tworzył swoje pierwsze teksty. Co dokładnie, trudno powiedzieć, ale prawdopodobnie pierwsze artykuły do "Sztandaru", gdzie wówczas pracował, i prace zaliczeniowe na studia, może podanie o przyjęcie do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, może młodzieńcze wiersze - wyliczał Jakub Kowalski. 

Życiorys reportera

Ryszard Kapuściński (1932-2007) - reporter, publicysta i poeta - to jeden z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy polskich na świecie. "Trzeba być dobrym dla ludzi" - te słowa widnieją na grobie autora m.in. "Podróży z Herodotem" na warszawskich Powązkach.

Od jesieni 1956 roku, gdy po raz pierwszy wyjechał w zagraniczną podróż do Indii, Afganistanu i Pakistanu, przez całe dekady swojej dziennikarskiej pracy był świadkiem przemian historycznych, politycznych, społecznych, kulturowych, jakie dokonywały się na kilku kontynentach w XX wieku.

Gdy wracał z tych reporterskich wypraw - do Etiopii, Angoli, Hondurasu, rozpadającego się Związku Radzieckiego - pisał swoje słynne książki, takie jak: "Cesarz", "Jeszcze dzień życia", "Wojna futbolowa", "Imperium". W "Lapidarium" napisał: "Mój temat główny to życie ubogich".

Posłuchaj
28:08 Dwojka OWZK 2022_10_06-17-30-44.mp3 Dom Kapuścińskiego - zamiast upamiętnienia jest ruina (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Jakub Kowalski (dziennikarz, pisarz)

Data emisji: 6.10.2022

Godzina emisji: 17.30

pg/kor/mg

Czytaj także

Reżyser "Cesarza": Kapuściński oddał ducha absurdu czasów Gierka

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 11:35
- Obserwował i teatr absurdu, i rzeczywistość absurdalną w Polsce lat siedemdziesiątych. Stąd w 1978 roku ta książka kojarzyła się nam jednak z upadającym systemem gierkowskiej propagandy - mówił w Dwójce Mikołaj Grabowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Szczygieł: prawda jest córką pamięci

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 18:00
- Moja nauczycielka, reporterka i pisarka Małgorzata Szejnert mawiała, że fakty muszą wyjść z kulis na scenę. Ja to rozwijam: fakt jest solistą, ale muszą być też takie, które mu towarzyszą. Reporter musi je wszystkie reżyserować, inscenizować, co nie znaczy zmyślać - mówił na antenie Dwójki Mariusz Szczygieł. 
rozwiń zwiń