O roli Cerkwi prawosławnej wobec wojny na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 18:28
- Trzeba pamiętać, że mówimy o różnych Cerkwiach prawosławnych. W odróżnieniu od Kościoła katolickiego nie ma czegoś takiego jak jedna Cerkiew prawosławna, choć jest jedno prawosławie - mówił na antenie Dwójki Tomasz Terlikowski, filozof i publicysta.
Cerkiew prawosławna
Cerkiew prawosławnaFoto: Shutterstock/Mircea Moira

Prawosławie to religia dominująca w obu krajach, w których obecnie toczy się wojna - w Rosji i na Ukrainie. Przed kilku laty ukraińska Cerkiew prawosławna rozpoczęła proces uniezależnienia się od rosyjskiej Cerkwi. Jak to się skończyło? Jaka jest rola Kościoła prawosławnego wobec wojny na Ukrainie?

- Prawosławie podzielone jest na Cerkwie autokefaliczne, patriarchaty, a także na instytucje i grupy, które w zasadzie "nie wiadomo, gdzie są" i do czego są przyłączone. Cały nowy świat nie ma jednej struktury, jednej jurysdykcji prawosławnej, gdyż nie wiadomo, jak ją stworzyć. Pojawiali się tam migranci z Grecji, Rumunii i każdy tworzył swoją jurysdykcję kościelną. Część z nich połączyła się w Stanach Zjednoczonych w Kościół ortodoksyjny Ameryki, ale Rosjanie się do niego nie przyłączyli. Mamy jeszcze całą grupę niekanonicznych Cerkwi, które odłączyły się od innych bytów kościelnych, np. pod wpływem emocji narodowych, ale pozostałe Cerkwie ich nie uznały. Mamy też trzecią grupę Cerkwi, które przez jedne Cerkwie zostały uznane, a przez inne nie - wyjaśniał gość radiowej Dwójki.


Czytaj także: 


Posłuchaj
29:42 PR2 2022_10_20-17-30-01-O_wszystkim_z_kultura.mp3 Tomasz Terlikowski, filozof i publicysta, o roli Cerkwi prawosławnej wobec wojny na Ukrainie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Tomasz Terlikowski (filozof, publicysta, dziennikarz)

Data emisji: 20.10.2022

Godzina emisji: 17.30

djr/kor

Czytaj także

"Wojna na Ukrainie będzie doświadczeniem pokoleniowym"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 18:45
- Biorąc pod uwagę skalę tego, co się dzieje, i znaczenie tych państw - Ukrainy i Rosji - zmienia się niemal wszystko w bezpieczeństwie europejskim - powiedział w audycji "O wszystkim z kulturą" Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, z którym rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie po decyzji prezydenta Rosji o zbrojnym, wielokierunkowym ataku na terytorium naszych sąsiadów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura i historia w służbie polityki

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 16:00
W audycji rozmawialiśmy o tym, jaką rolę pełni historia w uzasadnianiu różnych działań, także wojennych. Gościem Michała Szułdrzyńskiego był publicysta Jan Maciejewski.
rozwiń zwiń