"Wojna na Ukrainie będzie doświadczeniem pokoleniowym"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 18:45
- Biorąc pod uwagę skalę tego, co się dzieje, i znaczenie tych państw - Ukrainy i Rosji - zmienia się niemal wszystko w bezpieczeństwie europejskim - powiedział w audycji "O wszystkim z kulturą" Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, z którym rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie po decyzji prezydenta Rosji o zbrojnym, wielokierunkowym ataku na terytorium naszych sąsiadów.
Lublin, 22.02.2022 r. Spotkanie Lublin solidarny z Ukrainą na miejscowym placu Litewskim
Lublin, 22.02.2022 r. Spotkanie "Lublin solidarny z Ukrainą" na miejscowym placu LitewskimFoto: PAP/Wojtek Jargiło
  • Dziś nad ranem (24.02) doszło do inwazji Rosji na Ukrainę.
  • Białoruś, według prawa międzynarodowego, jest także państwem agresorem.
  • Rosyjski przywódca nie zważa na koszty inwazji. 
  • Rosjanie chcą doprowadzić do szybkiej zmiany władzy na Ukrainie.

Dziś nad ranem (24.02) doszło do inwazji Rosji na Ukrainę - zaatakowane zostały miejsca na odcinkach graniczących z Rosją i Białorusią, a także obiekty wojskowe i lotniska. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny w całym kraju.

Rosja i Białoruś agresorami

- Mamy do czynienia z rosyjską inwazją, która przebiega zarówno od strony kontrolowanego przez Rosję Donbasu, z południa od strony Krymu, od strony północnej, jak i od strony białoruskiej - podkreślił nasz gość. - Białoruś - co ważne, a czasami to nam umyka w tych ostatnich godzinach - jest państwem agresorem. Użycie sił rosyjskich z terytorium białoruskiego spełnia wszelkie kryteria agresji zewnętrznej, jakie mamy zapisane w prawie międzynarodowym.

W poniedziałek 21 lutego Władimir Putin zdecydował o uznaniu przez Rosję niepodległości dwóch "republik ludowych" powołanych przez prorosyjskich separatystów. Następnie wydał rozkaz siłom zbrojnym rozpoczęcia operacji "zagwarantowania pokoju" w Donbasie. Swoją decyzję ogłosił w telewizyjnym orędziu do narodu. Dzień później Rada Federacji zgodziła się na wprowadzenie rosyjskich wojsk do Donbasu. 

Koszty nie grają roli

Rosyjski przywódca niezmiennie mówi o rzeczach niemających pokrycia w rzeczywistości, odwołując się m.in. do rzekomego ludobójstwa na Ukrainie. - W percepcji rosyjskiej czarne jest białe, a białe jest czarne - mówił Wojciech Konończuk. - Mamy do czynienia z osobą, która odwraca znaczenia i robi to bardzo cynicznie, niezależnie od tego, jakie koszty on i jego kraj będą musieli za to zapłacić.

Jakich scenariuszy można się spodziewać? - Nie widzę żadnego pozytywnego scenariusza. Możemy stopniować tylko te negatywne - stwierdził wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. - Rosjanie chcą zmiany władzy na Ukrainie. Zmierzają do odzyskania kontroli nad nią.


Posłuchaj
27:58 O wszystkim z kulturą Dwójka 24 luty 2022 17_32_07.mp3 Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, o obecnej (24.02) sytuacji na Ukrainie (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

W audycji "Wybieram Dwójkę" wyemitowanej 22 lutego temat komentowała Olga Pasiecznik - znakomita sopranistka pochodząca z Ukrainy, od wielu lat mieszkająca w Polsce.

- Krzywda, która dzieje się od ośmiu lat w moim pierwszym kraju, nie daje mi spokojnego dnia - mówiła. - Nauczyliśmy się z tym żyć, chociaż na początku był strach, gorycz i poczucie, że nie możemy nic zrobić. Teraz, jak chyba nigdy, czujemy obok ramię kogoś, kto stoi z nami - opowiadała śpiewaczka. - Jest w nas wiele obaw i smutku, ale jest też nieprawdopodobna chęć w tej krytycznej sytuacji wstać i walczyć w obronie swojego kraju.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Wojciech Konończuk (wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 24.02.2022

Godzina emisji: 17.30

uk

Czytaj także

Prof. Toszek: brytyjska obecność w Europie Wschodniej jest korzystna dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 19:10
Polska i Wielka Brytania stoją jednoznacznie po stronie pokoju, spokoju i bezpieczeństwa. Nie przyjmiemy świata, w którym wielki sąsiad może atakować innego sąsiada - oświadczyli na wspólnej konferencji w Warszawie premierzy Polski i Wielkiej Brytanii: Mateusz Morawiecki i Boris Johnson. Szef brytyjskiego rządu złożył jednodniową wizytę w Warszawie. - Wielka Brytania to najbardziej krytyczny wobec Rosji kraj zachodniej Europy - wskazuje prof. Bartłomiej Toszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macron i Putin rozmawiali o trójstronnych obradach OBWE z Rosją oraz Ukrainą. Jest decyzja

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 18:17
Prezydenci Rosji i Francji - Władimir Putin i Emmanuel Macron - zgodzili się podczas rozmowy telefonicznej, żeby zorganizować w poniedziałek trójstronne rozmowy między OBWE, Rosją i Ukrainą. Informację przekazała agencja Reutera, powołując się na wysoko postawionego francuskiego urzędnika.
rozwiń zwiń