Filmy Janusza Nasfetera - kino wciąż bardzo aktualne

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 18:00
- Dziś o niesłusznie zapomnianym reżyserze, bez którego trudno rozmawiać o kinie epoki PRL-u. Niektóre filmy Janusza Nasfetera są być może jeszcze bardziej aktualne dzisiaj niż w czasach, gdy powstawały. Wciąż nie wiadomo, jak tę twórczość zrozumieć i ująć w jakieś ramy - mówili w tym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus i Piotr Gociek.
Wrocław 1970. Realizacja zdjęć do filmu fabularnego pt. Abel, twój brat, reżyseria Janusz Nasfeter
Wrocław 1970. Realizacja zdjęć do filmu fabularnego pt. "Abel, twój brat", reżyseria Janusz Nasfeter Foto: Eugeniusz Wołoszczuk/PAP

Polskie kino humanistyczne, zapomniany Janusz Nasfeter i odkrywająca go książka "Niewygodna zagadka" Pawła Jaskulskiego - to tematy tego, filmowego, wydania audycji.

To dzieło powinno się doczekać nowych odczytań

Janusz Nasfeter był reżyserem, scenarzystą filmowym i pisarzem. W jego obrazach występowali m.in.: Zbigniew Cybulski, Daniel Olbrychski, Elżbieta Czyżewska. 1 kwietnia minie 25 lat od śmierci reżysera. - Jeśli mija ćwierć wieku od śmierci autora, to wydawałoby się, że jego dzieło powinno się doczekać nowych odczytań, wciąż czekamy na ten moment - podkreśliła Adriana Prodeus.

Debiut Daniela Olbrychskiego

Piotr Gociek dodał, że twórczość Janusza Nasfetera nie jest tylko kinem dla dzieci i młodzieży. - W swej książce Paweł Jaskulski dzieli ją na trzy części: rzeczywiście dziecięco-młodzieżową, liryczną i wojenną. Jednym z nielicznych filmów, które doczekały się wznowienia na DVD, jest "Ranny w lesie", z debiutem 18-letniego wówczas Daniela Olbrychskiego - mówił. 

Trudny dostęp do filmów

Adriana Prodeus zwróciła uwagę na trudny dostęp do filmów reżysera. - "Ranny w lesie" to był przepiękny duet Daniela Olbrychskiego i Stefana Friedmanna, a niestety większość filmów Nasfetera nie jest dostępna. Trzeba czekać na powtórki w telewizji - stwierdziła. 

Posłuchaj
28:30 2023_02_28 17_31_01_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Filmy Janusza Nasfetera - kino wciąż bardzo aktualne (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Film dokumentalny "Janusz Nasfeter - piękny, okrutny świat…" Aurelii Sobczak przedstawia związki rodziny Nasfeterów z Wołominem, ale przede wszystkim przywraca pamięć o twórczości filmowej i literackiej wybitnego twórcy

Aurelia Sobczak nie ma wątpliwości, że reżyser wyprzedzał swoje czasy, a dziś zostałby okrzyknięty mistrzem kina społecznego i psychologicznego. - Pokazywał rzeczywistość taką, jaka jest, a nie rzeczywistość, jaką niektórzy chcieliby widzieć. Na tamte czasy był reżyserem bardzo niewygodnym - wyjaśnia w rozmowie z Jakubem Kuklą. Późniejsze problemy z cenzurą sprawiły, że utracił siłę i potencjał reżyserski. - Myślę sobie, że to jest ogromna strata dla kina polskiego - wskazuje.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 28.02.2023

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

"Janusz Nasfeter - piękny, okrutny świat…". Dokument przywracający pamięć

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 17:18
"Janusz Nasfeter - piękny, okrutny świat…" to film, który swoją premierę miał w lutym tego roku. Jesienią obraz pokazywany był w konkursie dokumentów podczas Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni, a kilka dni temu zaprezentowano go w Chicago, w ramach Polish Film Festival in America.
rozwiń zwiń