"Tár" Todda Fielda - film o cenie przekraczania granic geniuszu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 19:20
- Ten film z Cate Blanchett w roli głównej to medytacja nad geniuszem, ciężarem sławy i dążenia do perfekcji. Gdy w grę wchodzą silne osobowości, podziwiając je, możemy więcej wybaczyć, ale jednocześnie dużo więcej wymagamy od takich ludzi. To opowieść wielowymiarowa - mówił Piotr Gociek w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą".
Cate Blanchett
Cate BlanchettFoto: Shutterstock/ Matteo Chinellato

Debata o przemocy na szczytach władzy

W tym wydaniu audycji rozmawialiśmy o filmie "Tár" Todda Fielda. - Nie widziałem wcześniej, aby do Oscara był nominowany film, w którym przez początkowe piętnaście minut bohaterowie siedzieli na scenie i dyskutowali o symfoniach Mahlera - przyznał Piotr Gociek. - Żaden inny oscarowy film w tym roku nie wzbudził takiej dyskusji, a to jest jakiś sukces. Te dyskusje zaczęły się już przy okazji jego premiery na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji. Od początku chwalono Cate Blanchett, nagrodzoną za główną rolę. Film świadomie wzbudza debatę o przemocy na szczytach władzy - mówiła Adriana Prodeus.

Muzyka jako esencja filmu

Dodała, że Todd Field, reżyser i scenarzysta, od razu myślał o roli dla Cate Blanchett. - Bohaterka nie miała jednak być dyrygentką, lecz architektką lub szefową wielkiej korporacji. To producenci zasugerowali świat muzyki klasycznej, ponieważ rządzi się zasadami, które zainteresowały reżysera. Muzyka jako esencja pojawiła się na późniejszym etapie pracy nad filmem - stwierdziła.

Cate Blanchett - mistrzowska i przekonująca

Filmowa Lydia Tár to największa sława muzyki klasycznej. Jak dalece ukazany na ekranie świat dyrygentów odpowiada rzeczywistości? - To wszystko wygląda niezwykle realistycznie, także próby orkiestry, mowa ciała bohaterki - Cate Blanchett wykonała swe zadanie po mistrzowsku. Są pokazane sceny z życia muzyków, a wejście w zawód dyrygenta jest bardzo trudne. Poziom ogólnopolski, europejski i światowy to kolejne zadania do wykonania. Aby tam się znaleźć, należy mieć pewne cechy, które ten film pokazuje wiarygodnie, a przede wszystkim niesłychaną determinację - mówiła w audycji dyrygentka Lilianna Krych.


Posłuchaj
29:19 2023_03_07 17_30_11_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 "Tár" Todda Fielda - film o cenie przekraczania granic geniuszu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Prowokacja do dyskusji

"Tár" jest filmem, obok którego żaden muzyk, meloman i słuchacz Dwójki nie może przejść obojętnie. Dzieło Todda Fielda prowokuje do dyskusji na temat przywilejów wielkich artystów i kultury cancellingu. Prezentuje filozoficzne rozważania na temat samej muzyki i niezwykle wiarygodnie ukazuje wiele elementów i mechanizmów środowiska muzycznego.

ZOBACZ ZWIASTUN FILMU:

[YouTube/Kino Helios Polska]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Gość: Lilianna Krych (dyrygentka) 

Data emisji: 7.03.2023

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

"Ojciec Chrzestny" - pół wieku na ekranach

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 19:15
- Normalni ludzie chcą po prostu obejrzeć w kinie film, dać się zaczarować, a nie widzą całej tej pracy, która za tym stoi. Przekonanie, które stoi za tym filmem, to jest takie, że tylko ludzie z branży zrozumieją siebie nawzajem, będą sobie przyjaciółmi i będą w związkach, dlatego że to jest trochę życie w jakimś osobnym plemieniu i to plemię porozumiewa się trochę własnym językiem, ma własne obyczaje - mówiła o serialu "The Offer" opowiadającym o kulisach powstawania produkcji "Ojca Chrzestnego" Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy Janusza Nasfetera - kino wciąż bardzo aktualne

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 18:00
- Dziś o niesłusznie zapomnianym reżyserze, bez którego trudno rozmawiać o kinie epoki PRL-u. Niektóre filmy Janusza Nasfetera są być może jeszcze bardziej aktualne dzisiaj niż w czasach, gdy powstawały. Wciąż nie wiadomo, jak tę twórczość zrozumieć i ująć w jakieś ramy - mówili w tym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus i Piotr Gociek.
rozwiń zwiń