"Matejko. Malarz i historia". Kolekcja mistrza w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 17:00
W gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie 23 czerwca, niemal dokładnie w 185. rocznicę urodzin Jana Matejki, otwarto wystawę "Matejko. Malarz i historia".
Rejtan - Upadek Polski  obraz Jana Matejki z 1866 roku to jedno z dzieł, które można oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie
"Rejtan - Upadek Polski" – obraz Jana Matejki z 1866 roku to jedno z dzieł, które można oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym w KrakowieFoto: World History Archive/Universal Images Group/Forum

Ekspozycja prezentuje zarówno nieco mniej znane obrazy wielkiego cyklu historycznego, jak i te najznamienitsze, jak "Kazanie księdza Skargi", a także portrety spoza słynnego "Pocztu królów i książąt polskich" i inne prace mniejszego formatu (w tym pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz zagranicznych), a także szkice i rekwizyty wykorzystywane w procesie twórczym.

O koncepcji wystawy, wyborze i sposobie prezentacji dzieł jednego z najważniejszych malarzy w polskiej historii, wątkach wydobytych z jego prac opowiada kurator - profesor Michał Haake z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a po ekspozycji oprowadziła Katarzynę Hagmajer-Kwiatek Jagoda Gumińska-Oleksy z działu edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Posłuchaj
25:54 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura_2023_08_15-16-05-18.mp3 "Matejko. Malarz i historia". Kolekcja mistrza w Krakowie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 15.08.2023

Godzina emisji: 16.09

mgc

reklama